19. February 2020 9 minutit lugeda

Elena Perman: “Lõpetasin numbrite lugemise ja võtsin eesmärgiks muuta oma elustiili”

Revali treenija Elena on viimase kolme aastaga kaotanud üle 30-ne kilo ning muutnud koos sellega kardinaalselt ka oma elustiili. Elena tuleb alati trenni naeratus näol ning tema positiivset ja säravat olekut on kindlasti märganud ka paljud teised meie liikmed. Uurisime Elenalt kuidas leidis ta endas motivatsiooni ning tahet selle teekonna ette võtmiseks ning kuidas on see teda muutnud.

Kuidas sai alguse Sinu võitlus ülekaaluga?

Lisakilodega olen võidelnud terve elu. Olen proovinud ilmselt kõiki väljamõeldud dieete, erinevaid imelikke kaalulangetusnippe ning -teooriaid. Pea iga kord kui olen tänu neile ekstreemsetele moodustele suutnud kaotada 10-15 kilo, on see kaal alati tagasi tulnud. Ning enamikel kordadel ka koos lisakilodega. Ma ei võtnud seda muutust kunagi elustiilina, vaid see oli minu jaoks ajutine lahendus. Saavutasin seatud eesmärgi ehk mingi kindla kaalunumbri, kuid seejärel lasin end jälle lõdvaks ning pöördusin tagasi vanade elukommete juurde. Ma ei mõistnud, et peamine eesmärk oleks pidanud olema hoopis elustiili muutus. Muuta oma igapäevaseid harjumusi ja tegevusi, milledega sisustasin oma vaba aega. Näiteks, kas veedan oma nädalavahetused diivanil logeledes või lähen hoopis rattaga sõitma, jalutama, ujuma ehk siis olen füüsiliselt aktiivne.

2016 aasta suvi oli minu jaoks elumuutev. Sain aru, et olen juba liiga mitmeid kordi üritanud oma kehakaalu kontrolli alla saada ning lõpetanud ikka ja jälle samas alguspunktis. Seega ma ütlesin iseendale: “Kui ma ei muuda end kardinaalselt praegu, siis ilmselt ei ole ma seda võimeline tegema mitte kunagi.”, sest muudatuste sisseviimine muutub iga aastaga järjest raskemaks ning mingil hetkel ei taha enam keha koostööd teha.

Kas Sinu liigne kehakaal on tingitud mõnest geneetilisest haigusest või elustiilist?

Kindlasti elustiilist. Ka minu ema on ülekaaluline ning ma näen, kui keeruliseks on liigne kehakaal ta elu muutnud. Ta ei suuda võtta ette liiga pikki jalutuskäike, tal on probleemid liigestega ja ta ei saa teha kõike, mida tahaks, sest ta võimalused on tema tervislikust seisundist sõltuvalt piiratud. Ning kui sa oled juba kuuekümne aastane, siis seab elustiili muutmiseks teatud piirid ka vanus. Sa ei ole enam võimeline hüppama, jooksma ja liiga intensiivseteks treeninguteks. Olen näinud oma ema nooruspõlve pilte, kus ta on väga heas vormis ning sale naisterahvas. Ülekaal on tingitud siiski istuvast elustiilist, vähesest füüsilisest aktiivsusest ning ebatervislikust toitumisest.

Kas ja kuidas on ema eeskuju Sinu otsust mõjutanud või Sind motiveerinud?

Oma ema vaadates mõistsin, et ma ei taha olla tema vanuses samasugune. Tahan olla aktiivne, liikuv, võimeline veeta aega oma perega, olla eeskujuks oma 6. aastasele pojale jne. Seega ma otsustasin, et ma lõpetan kilode lugemise, lühiajaliste eesmärkide seadmise ning numbriliste sihtide püstitamise. Selle kõige asemel hakkasin keskenduma hoopis oma elustiili, mõtlemisviisi ja harjumuste muutmisele. Tegin endale Reval-Sport aastase lepingu ning hakkasin otsima endale meelepärast liikumisharjumust. Lubasin endale, et ma ei sunni end trenni ning kavatsen kogu seda progressi nautida.

Miks valisid treeningutega alustamiseks just Revali?

Peamiselt seetõttu, et kuna mul ei olnud esialgu üldse arusaama millised treeningud mulle sobivad või meeldivad, siis siinne valik on äärmiselt lai. Ma ei ole siiani jõudnud kõiki trenne ära proovidagi. Praegu näiteks on üheks minu lemmikuimaks treeninguks BodyJam, kuid tantsuline liikumine ei ole kunagi minu tugevuseks olnud. Ma ei pidanud end hea rütmi- või koreograafilise tajuga inimeseks. Ka näiteks teismeeas ei meeldinud mulle diskodel käia, sest ma ei tundnud end kunagi piisavalt enesekindlana. Mäletan väga hästi, et ka oma esimeses BodyJam trennis tundsin end kui lehm jääl. Kõik teised liikusid nii sujuvalt ning tajusid rütmi, aga minule olid need harjutused suureks väljakutseks. Olin kindel, et ma ei lähe enam kunagi sellesse trenni. Kuid siis mõistsin, et väljakutsed on ületamiseks ning need aitavad meil mõista oma võimekust ja võibolla isegi avastada endas uut potentsiaali. Andsin sellele tunnile veel mitu võimalust ning nägin, kuidas minu rütmitaju ja liikumine areneb iga korraga üha enam ja enam. Tänaseks on sellest trennist saanud üks minu lemmikutest ning lausa ootan igat järgnevat tundi.

Millised on Sinu lemmiktrennid lisaks BodyJam’ile?

Mulle meeldivad enamasti intensiivsed ja väljakutsuvad trennid nagu näiteks BodyPump, Spinning, BodyCombat ja BodyAttack. Korra nädalas püüan kindlasti käia ka mõnes keha-meele treeningus. Minu kindlateks lemmikuteks on näiteks Fitness Jooga ja Jooga Saunas.

Mitu korda nädalas Sa hetkel trennis käid?

See kõik sõltub väga palju minu tööst ja ajagraafikust, kuid parimatel nädalatel käin 5 korda trennis ning harvematel 1-2 korda nädalas. Ma ei sunni end kunagi trenni minema. Naudin liikumist ning lähen trenni alati hea tuju ja motivatsiooniga.

Mille järgi valid endale treeninguid?

Olen nüüdseks proovinud peaaegu kõiki trenne ning leidnud oma lemmikud. Tihti teen ka 2-3 trenni järjest. Näiteks eile käisin kõigepealt Spinningus ning peale seda läksin BodyJam trenni. Mõnel päeval lasen tunniplaanil nö “otsustada minu eest” ning vaatan lihtsalt, mis trennid sellel õhtul kavas on. Ning kui mõnel päeval tunnen, et tahan hoopis täiesti individuaalselt trenni teha, siis lähen lihtsalt jõusaali.

Kas sa oled jõusaalis treenimisel kasutanud kunagi ka personaaltreenerit?

Kui ma esimest korda jõusaalis treenimise vastu huvi hakkasin tundma, siis külastasin Jõusaali ABC tundi. Treener näitas kuidas kasutada erinevaid masinaid ning näitas ette peamised harjutused. Kui ma aga mõnikord hätta olen jäänud või olen soovinud keskenduda mingile kindlale kehaosale, siis olen pöördunud tugitreenerite poole. Näiteks Siim ja Fjodor on mind väga palju aidanud, aga ka teised treenijad. Ma ei karda küsida abi või soovitusi, kui mul on selleks vajadus.

Kuidas on tugitreener Sind kaalulangetusel aidanud?

Klubiga liitumisel viis mu tugitreener Siim läbi Fitness testi, et anda soovitusi milliste treeningutega võiksin üldse alustada ning korra aastas teeme kehaanalüüsi, et mõõta tulemusi ning progressi. Kehaanalüüs näitab väga hästi kui positiivselt regulaarne trenn ning õige toitumine organismile mõjuvad.

Kuidas ja millega ennast motiveerid?

Esiteks motiveerivad mind kindlasti seatud eesmärgid. Mõtlen sellele, et tahan tunda end oma kehas hästi, tahan olla aktiivne ja võimeline tegema erinevaid asju, tahan kuulda komplimente ning tahan olla hea eeskuju oma pojale. Teiseks mõtlen oma toetavale perekonnale. Näiteks kui ma eelmisel aastal otsustasin alustada jooksmisega, siis minu otsuse toetamiseks tuli pere minuga tihti jooksurajale kaasa. Sellest sai tore ühistegevus. Paljudel kordadel näiteks sõitis poeg tõukerattaga minu kõrval ning nii saime koos mõnusalt aega veeta. Kolmandaks aitavad motivatsiooni hoida kaastreenijad. Näiteks BodyJam treenijatega on meil justkui oma kommuun. Meil on messengeris grupivestlus, kus tihti üksteisega suhtleme, kutsume ja utsitame üksteist trenni, jagame koos tehtud pilte jms. Ma arvan, et paljud inimesed loobuvadki just seetõttu, et võibolla nad ei leia alati enda sees motivatsiooni, kuid neil puudub ka väline tugi. Ning neljandaks ning kõige peamiseks motivatsiooniallikaks olen mina ise. Kui ma kõrvutan oma vanu pilte tänase peegelpildiga, siis mõistan kui kaugele ma olen jõudnud ning kui suure töö olen ära teinud. Kõige rohkem tahtejõudu leian muutustest ja progressist. See aitab  püstitada aina uusi ja suuremaid eesmärke.

Millised on Sinu eesmärgid praegu?

Nagu rääkisin, siis alustasin eelmisel aastal jooksmisega ning tänu järjepidevusele püstitasin ka oma eesmärgi joosta ära 10 km. Selle aasta eesmärgiks on poolmaraton, milleks treenimist olen alustanud juba praegu. Lisaks tahan ma osta jalgratast ja alustada ka rattasõiduga.

Rääkisid, et Sinu ülekaal on olnud tingitud perekondlikest halbadest harjumustest. Mida teed selleks, et Sinu poeg neid samu harjumusi külge ei saaks?

Ma püüan talle eeskujuks olla ja näidata, kui mõnus on aktiivne elustiil. Ma võtan teda tihti ka Revalisse endaga trenni kaasa. Enamasti käime koos kardiosaalis või Motion Cage alas treenimas. Näiteks mõnikord teen talle Motion Cage ruumis väikese takistusraja näitamaks, et trenn on lõbus. Kuid kõige rohkem meeldib talle loomulikult käia veekeskuses.

Mis Sa arvad kui oluline on kaalu alandamisel toitumine?

Õige toitumine on minu arvates, et isegi kõige tähtsam. Sa võid teha trenni kasvõi iga päev, kuid kui sa ei pööra tähelepanu tervislikule toitumisele, siis ei tule ka tulemusi. Kui alustasin oma elustiili muutmisega, siis teadsin, et lisaks füüsilisele aktiivsusele pean muutma ka oma toitumisharjumusi. Toitumise puhul on oluline teada kuidas meie mõistus töötab. Näiteks magusaisu tekib paljudel juhtudel siis, kui tarbime liiga vähe süsivesikuid. Selle asemel, et süüa korraga ära terve tahvel šokolaadi, tuleks anda oma kehale hoopis tatart, riisi ja köögivilju ning peale seda ei nõuagi ta seda magusat enam nii väga.

Mida muutsid oma toitumises viimasel korral, et need oleksid püsivad?

See tuli kõik koos otsusega muuta elustiili, mitte saavutada (ajutisi) numbreid. Mulle on antud ainult üks keha terveks eluks ning miks ma peaksin seda toitma asjadega, mis talle mingit kasu ei too. Loomulikult ma käin ka praegu aeg-ajalt burgerit söömas, kuid see ei kuulu enam kindlasti minu igapäeva menüüsse. Kui ma tunnen, et tahan rämpstoitu, siis küsin endalt: “Millist toitu mu keha väärtustaks?” ning peale seda tean täpselt, kas ma tahaksin seda oma kehale pakkuda või mitte.

Mida treenimine Sulle annab?

Eelkõige loomulikult head enesetunnet, energiat, tutvusi huvitavate inimestega ja loomulikult tulemusi. Väga tihti küsitakse minu käest, et kust ma võtan selle energia, et vähemalt kolmel õhtul peale tööd trenni minna? Tegelikult aga treening ise ongi see, mis mulle seda positiivset energiat annab.

Kuidas on liikumine Sinu elu muutnud?

Kui ma olin tugevas ülekaalus, siis ei nautinud ma aktiivsust üldse. Pigem isegi pelgasin seda. Ma ei võtnud kunagi ette pikki jalutuskäike ega matku. Isegi kui käisime näiteks perega reisimas, siis loobusin üpris tihti imelistest ja kordumatutest vaadetest kui need tähendasid kuskile kõrgele ronimist või väljakutsuvat teekonda. Täna ma mõistan kui paljust olen loobunud lihtsalt tänu laiskusele ja halbadele harjumustele.

Mida soovitaksid inimesele, kes sooviks samuti teha läbi elustiili muutust, kuid ei oska kusagilt alustada?

1. Ära sea endale lühiajalisi või numbrilisi eesmärke. Näiteks kui võtad endale eesmärgiks kaotada kuu ajaga 20 kilo, siis jah, mitte midagi süües ja iga päev kõvasti trenni tehes võid selle saavutada, kuid oma tervise hinnaga. Ning tavaliselt peale niivõrd ekstreemset elustiili võtad kaalus vähemalt topelt juurde.

2. Alusta vähehaaval. Pane tähele, mis on Sinu nõrkuseks ning alusta nende muutmist järk-järgult. Näiteks kui sööd iga päev 5 kommi, siis nüüd söö ainult kaks. Või kui oled harjunud panema kohvi sisse kuhjaga suhkrut, siis edaspidi joo üks kohv päevas mustalt jne.

3. Ära karda proovida erinevaid treeningstiile ning anna endale alati teine võimalus. Kui esimene kord uude trenni minnes tunned, et see on liiga raske ja sa ei oska kõiki samme, siis ära loobu kohe peale esimest korda. Anna endale aega harjuda ning ära karda võtta vastu uusi väljakutseid. Need on need, mis meid arendavad ning õpetavad.