18. July 2018 4 minutit lugeda

Bikiinifitness – spordiala või massitrend?

Fitness ning kõik sellega seonduv on viimaste aastate jooksul muutunud äärmiselt populaarseks. Osadele inimestele seostuvad selle sõnaga nappides rannariietes pruunid lavavormid, teistele aga jõusaalitreeningud ning teadlik toitumine ja kolmandad peavad seda sotsiaalmeedias populaarseks elustiiliks.

Aastate jooksul on muutunud ka inimeste iluideaalid. Modellidele omane kõhn ning 0 suuruse kultus on hakanud üha enam asenduma muskulatuurse ning kurvika kehatüübiga. Päev-päevalt näeb jõusaalis treenimas rohkem ka naisi ning kindlasti leidub ka Sinu tutvusringkonnas vähemalt üks inimene, keda iseloomustab sõna “fitness”. Seda, et trimmis ja heas vormis figuur on silmale ilus vaadata ja ihaldusväärne, pole vaja vist mainidagi.

Kõrged kontsad, ideaalne vorm ja sädelevad bikiinid

Bikiinifitness on tänasel päeval ilmselt üks populaarsemaid fitness-vorme. Kõrgetel kontsadel graatsiliselt kõndivad ideaalses vormis sädelevate bikiinidega kaunitarid püüavad pilke ja sütitavad motivatsiooni. Vaadates tundub see ju nii lihtne! Teed trenni, sööd tervislikult ning särad laval. Pealtnäha on need kaunitarid ju kõik täiesti tavalised naised, kes on supervormis ning rahulolevad ja naeratavad.

Tegelikkuses on kogu selle välise visuaali saavutamise taga aga hoopis suur töö ja vaev. Laval on oluline näidata vaid oma parimaid külgi, naeratada, mõjuda positiivse ja enesekindlana – nagu iga teise esinemise puhul.

Vaimne võitlus ja karbimajandus

Inimene, kes otsustab minna võistlema, peab arvestama, et kogu edasine elukorraldus tuleb kohandada selle järgi, mitte vastupidi. Sel hetkel ei ole enam treeningud ning toitumine elu osaks, vaid neist kujunebki võistleja elu. Trenni tuleb teha mitte ainult iga ilma, vaid ka iga tuju ja meeleseisundiga. Ka toitumise puhul on iga gramm ja kalor arvel ning terve päevamenüü ette planeeritud.

Loomulikult tuleb sellise režiimi jälgimisel abiks kogenud ja teadmistega treener, kes aitab kohaneda uue elustiiliga. Treenerist saab sinu teekonnal fitness-lavani usaldusisik, psühholoog, nõuandja ning sõber. Olles ise olnud võistleja, tean kui oluline on sellise tugiisiku olemasolu. Iseseisvalt kipud tegema vigu, mõtlema üle ning mis seal salata – aeg-ajalt ka viilima.

Rasvaprotsent kui organismi hääl

Bikiini- ja ka teistel fitness spordialadel manipuleeritakse näiteks oma keha rasvaprotsendiga. Looduse poolt on meile põhjusega määratud teatav kogus rasva, et tagada meie kehas kindlad funktsioonid. Läbi vastava treeningu ning toitumise viiakse aga see protsent võimalikult madalaks ning mingil piiril hakkab inimkeha sellest ka märku andma. Organism ei ole rumal ning hakkab sel puhul olukorra vastu võitlema nii vaimsel kui ka füüsilisel tasandil.

Sellele vaatamata sunnitakse oma keha ja vaimu jätkama. Nagu iga spordiala puhul, olgu selleks siis fitness, kulturism, tõstmine, kõrgushüpe või pikamaajooks, peab sportlane sundima oma keha ületama piire. Kui keha on väsinud ning vaim nõrk, süstib treener sinusse motivatsiooni ning energiat, et suudaksid jätkata.

Tasakaal = jätkusuutlikkus

Olles saavutanud lavavormi ehk madala rasvaprotsendiga võimalikult ideaalseks treenitud keha, on teistpidi raske sellest ka n-ö välja tulla. Võistlusvorm jäägu lavalaudadele ning argielus nautigem head sööki ning sporti kui mõnusat liikumisharjumust. Siinkohal on ilmselt oluline ka mainida, et kaloridefitsiit ja võistlusvormi tegemine ei ole halb. Juhul, kui tegevust teadvustatakse ning võistlusperioodi lõppemisel tehakse vastavad muudatused, et taastada organism.

Võistlemise ning sellega seonduvaga kaasneb samal ajal ka väga palju positiivset. Sa õpid ennast ja oma keha paremini tundma. Saavutuseks ei saa selle ala puhul lugeda vaid karikaid või medaleid, sest tegelikkuses käib võistlus peamiselt iseendaga. Lisaks leiad sel teekonnal kindlasti palju uusi tuttavaid ning mõttekaaslasi, kelledest võivad kujuneda head sõprussuhted kogu eluks.

Mida annab võistlussport?

  • Eneseületus – Kõik päevad ei ole vennad ning olenemata “sinisest” esmas-, teisi-, kolmapäevast, tuleb jääda plaanipärase treeningu ning toitumise juurde.
  • Distsipliineeritus – Kogu protsess on struktureeritud ning sõnapaarid „aega pole“ või “ei jaksa“ siin ei kehti.
  • “Mina ja maailm” – Inimene on oma loomult pigem harjunud eelistama oma vajadusi ning soove. Dieediperioodil aga võid avastada, et tunned rohkem rõõmu pisidetailidest ning väärtustad igapäevaseid asju, mis enne tundusid tavalised.
  • Saavutusvajadus – Nagu iga eesmärgi poole püüdlemine, annab seegi suurt rahulolu. Näha, milleks su keha võimeline võib olla ning saavutada oma tippvorm.
  • Enesekindlus – Lavaline liikumine ning oma keha presenteerimine nõuab suurt julgust ning tihti ka lavahirmu seljatamist.

 

Üksi või grupis

See spordiala pakub põnevust, uudsust, üllatusi ning õppetunde iseenda kohta. Selles on oma teatav võlu. Eriti aga siis, kui ettevalmistus, võistluspäev ning sellele järgnev periood kulgevad plaanipäraselt ning sind ümbritseb õige tiim. Reval Bikiinifitness Team treeninggrupp on üks sobivaimaid, et alaga tutvust teha. Kui oled unistanud lavavomist ning tahad end proovile panna, siis see on koht sulle.

Usun, et mida enam tekib juurde fitness võistlejaid ning mida teadlikumaks inimesed ala suhtes muutuvad, seda enam hääbub arusaam bikiinifitnessist, kui lihtsalt “tilu-lilust”. Iga spordiala ning treeningeesmärk väärib tunnustust – ükskõik kui “suur” või “väike” see ka ei oleks.