19. May 2023 5 minutit lugeda

Kas võtta suvi trennivabalt?

Lõpuks ometi on see lõputuna näiv sügis-talvine ilm läbi saanud ning vaikselt on lähenemas suvi. Päevad on pikemad, väljas paistab päike ning ei ole enam vaja mitut kihti riideid ning saapaid. Sotsiaalseid üritusi ning koosviibimisi toimub üha rohkem ning treeningsaali jõutakse sageli üha vähem.. Ei ole ka harv see, et paljud muidu tublilt regulaarsed treenijad võtavad suveks treeningutest üldse täieliku puhkuse. Kuidas aga mõjutab selline pikem treeningpaus keha ja vaimu?

Inimkeha on loodud liikuma. Samamoodi nagu kulub kõige rohkem seisev sõiduauto, mõjutab liikumatus ka inimkeha kõige enam. Kui hoiad oma keha pidevalt töös ning annad talle mõõdukat koormust iga päev, ei vähene lihastoonus nii kiiresti ega ulatuslikult. Kui igapäevane liikumisharjumus ootamatult väheneb või üldse kaob, siis hakkab sellest peatselt märku andma kogu keha. Mõnepäevane või ka isegi nädalne treeningpuhkus, võib kehale hästi mõjuda, kui puhkuse järgselt oma tavapärasesse treeningrütmi tagasi pöördud. Kuid pikema treeningpausi tagajärjel hakkavad vähenema jõunäitajad, halveneb vastupidavus ning sõltuvalt toitumisharjumustest hakkab muutuma ka kehakoostis. Valed toiduvalikud koos vähese liikumisega soodustavad keharasva ladestumist ning endast võivad hakata märku andma ka erinevad lihas- ja liigesvaevused.

Aktiivne inimene on õnnelik

Koos füüsisega muutub ka üldine enesetunne. On ammu tõestatud, et liikumine ja trenn annavad väga palju positiivset energiat ning vallandavad õnnehormoone. Kui see aga ühel hetkel muutub, siis tekib pidevalt loid, nõrk ning väsinud enesetunne. Võid seda märgata ka kõige tavalisemates igapäevastes tegevustes. Trepist üles minemine võtab võhmale, tehes paar kiiremat jooksusammu, et bussile jõuda, oled hingetu, lapse süles kandmine on liiga raske, tavaline metsas jalutamine näib väljakutsuva matkarajana jne.

Hetkest, mil hakkab kaduma saavutatud vorm ning tikub ligi ka negatiivne minapilt ja hakkab tasapisi tekkima häbitunne oma väljanägemise ja valikute üle. Terve ja liikuv inimene saab lubada endale aeg-ajalt tüki kooki ning oskab seda täiel rinnal nautida. Kui harjumuspärased aktiivsused on kadunud ning peegelpilt on hakanud “pehmemaks” muutuma, langeb enesekindlus. Kuid suveperioodil kanname ju tavaliselt lühemaid ja õhemaid riideid ning tahame tunda end hästi ka ujumisriietes. Ning kui Sa peale pikka treeningpausi sügisel uuesti alustad, tunned end olevat tagasi alguses. Trennid, mida tegid enne mitu korda nädalas rõõmuga, on nüüd liiga rasked. Raskused, mis olid Sinu jaoks varem tavalised, tunduvad nüüd liigsetena jne. Uuesti alustamine on alati palju keerulisem, kui jätkamine. Mida võiksid siis silmas pidada?

Jõutreeningu olulisus

Minimaalselt 2x nädalas tee mistahes Sulle meelepärast lihastreeningut, kas siis jõusaalis, rühmatreeningus või kodus. See võtab keskmiselt vaid ühe tunni Sinu päevast ning täpselt see sama aeg kulub Sul trennile ka puhkusel olles. Miks jõutreening nii oluline on? Lihased on meie keha juhtorgan. Lihtsad ning igapäevased tegevused, nagu näiteks trepist kõndimine, lapse sülle võtmine, koristamine ja teised sarnased tegevused, on otseselt seotud lihaste tugevusega. Lihasnõrkuse tõttu võivad tekkida näiteks probleemid rühiga, seljavalud, liigeste jäikus ja valulikkus jne. Lisaks sellele, on lihased aktiivne kude, mis tähendab, et mida rohkem on meil lihasmassi, seda kiirem on ka meie ainevahetus.

Igapäevane liikumine

Võta eesmärgiks liikuda iga päev vähemalt 30-40 minutit. Saad selle üsnagi kerge vaevaga täidetud kui vahetad auto teatud igapäevaste käikude tegemiseks jalgratta või jalutamise vastu. Või kui kasutad oma aega otstarbekalt ning pikemaid telefonikõnesid teed hoopis värskes õhus jalutades. Äkitselt on kodus otsa saanud kohupiim või mõni teine üksik toiduaine? Mine kodupoodi jala. Pole sõpra ammu näinud? Saage kokku hoopis matkarajal – saate kõik jutud räägitud ning märkamatult olete teinud ka suure teene oma tervisele ja heaolule.

Ära keela endale naudinguid

Üks päev toidu nautlemist ei riku kogu progressi ja vaeva. Kui tuleb ette mõni rikkaliku pidulauaga sünnipäev, ema küpsetas ahvatleva koogi või palaval päeval isutab just ühe rammusa koorejäätise järele, siis lihtsalt naudi, ole hetkes ja hiljem unusta see. Samamoodi nagu üks eine ei tee paksuks, ei saa ka ühe trenniga vormi. Oluline on see, mida Sa teed oma tervise heaks igapäevaselt. Oluline on see, kuidas Sa jätkad. Toit ei ole preemia ning trenn ei ole karistus.

Seda sama kohaloleku printsiipi järgi ka alkoholi tarbimisel. Kas teadsid, et 1 g kanget alkoholi võrdub 7 kcal’ga? Alkoholi puhul on tegu nö “tühjade” kaloritega, mis tähendab, et see ei sisalda mitte ühtegi kasulikku mikroelementi või mineraali Sinu kehale. Pokaal veini ei ole keelatud, kuid on suur vahe, kas jood selle pokaalikese igal õhtul või kord nädalas.

Ole teadlik toituja

Grilliõhtutel eelista võimaluse korral valget kala, mereande või linnuliha. Rasvasema ehk punase kala või liha valmistamisel lisa vähem toiduõli ning vali lisandiks salat või köögiviljad. Sageli arvatakse ka, et näiteks salat on kalorivaene ja tervislik toit. Seda see ka on, kui salati koostisesse ei kuulu rohkelt koorest kastet, juustu või seemneid ja pähkleid. Need kõik on meile kasulikud ning loovad hea maitsekoosluse, kuid määravaks osutuvad kogused.


Suveperioodil reisitakse rohkem ning viibitakse sageli ka hotellides. Paljudes hotellides on hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid Rootsi laua vormis. Sellisel juhul tasub meeles pidada, et toidud ei jookse eest ära. Jäta endale võimalus proovida iga päev midagi uut ning ära kuhja taldrikule kõike, mida silmad näevad. Alati on võimalus jagada pakutavaid maiustusi koos reisikaaslasega. Nii saad oma magusaisu rahuldatud, ega teki kiusatust süüa korraga näiteks kolme tervet torditükki.

Kui motivatsiooni napib

Kui Sa tunned, et sisemisest motivatsioonist jääb esialgu väheks, siis pane ennast kirja mõnele võistlusele või väljakutsele. Nii on Sul kindel eesmärk, mille poole püüelda. Suvel toimub näiteks palju erinevaid jooksuvõistlusi, rattamaratone ja sammuvõistlusi. Ka meie alustame juunis oma uue liikumisväljakutsega, mis aitab Sul hoida end aktiivsena. Motivatsiooni hoidmiseks loosime ühele õnnelikule välja lausa pooleaastase tasuta Reval-Sport paketi ning kõiki tublisid lõpetajaid premeerime Reval-Sport treeningrätikuga. Osalemiseks ei pea tegema midagi keerulist või ületamatult – ainult säilitama oma igapäevast aktiivsust.

Positiivset võistlusmomenti ning eneseületuslikku motivatsiooni annab ka koos sõbra ja personaaltreeneriga treenimine. Päeval, mil tunned, et tahaks trenni vahele jätta on Sinu kõrval sõber, kellega oled trenni kokku leppinud ja kes Sinu peale loodab. Personaaltreener aitab teil seada realistlikud eesmärgid, millede saavutamine tekitab uhkustunnet ning lisab motivatsiooni. Treener on ka see inimene, kes uurib kindlasti Sinu möödunud nädala kohta ning aitab Sul kätt pulsil hoida. Ta annab Sulle nõu ja on toeks igal sammul. Ning just sellepärast oleme Sulle enne suve pannud kokku mõnusad eripakkumised, et aidata Sul hoida oma igapäevast aktiivsust ning liikumisharjumust.