22. October 2021 3 minutit lugeda

Jõusaal – hirm, häbi, pingutus ja tulemus

Treeningutega alustada või taasalustada on alati raske. Isegi sportlastel ja treeneritel on raske uuesti trenni minna, kui paus on vahele jäänud. Enesedistsipliini ning motivatsiooni kadumine pika treeningpausi järel on täiesti normaalne ja ületatav.

Siiski on minu praktika näidanud, et inimestel, kes alustavad täiesti nullist, on see kordades raskem. Tihti näen just ülekaaluliste klientide puhul, et neil on häbi tulla trenni, sest nad ei ole rahul oma kehaga. Nad võrdlevad oma keha minu või teiste treenijatega ning tunnevad süütunnet ning häbi. Samuti on neil hirm jõusaalis treenimise ning tihti ka raskuste ees. Ehk siis isegi kui inimene tegelikult jaksab teha veel, annab ta alla ja läheb kergema vastupanu teed. See omakorda takistab tal jõuda oma soovitud eesmärgini ning suurendab pettumust.

Veel üheks suuremaks hirmuks inimestel on see, et nad ei saa hakkama. Neil puuduvad teadmised ja oskused, mida jõusaalis teha, kuidas töötavad erinevad masinad ning kuidas näiteks kangiga kükki teha. Teadmatusest otsustatakse, et targem on üldse mitte jõusaali minna. Koos sellega aga loobutakse ühest efektiivseimast ja laiema variatsiooniga treeningstiilist, sest ei minda isegi proovima.

Kuna ka mina olen kunagi olnud alustaja, siis minu soovitus on – ära karda eksida, tule personaaltreeningusse ja paneme kokku kava ning sobivad raskused, mis Sulle sobivad. Eesmärgistatud treeningud on alati kõige nauditavamad ja tulemuslikumad. Kui aga iseseisev jõusaalis treenimine kohe mitte kuidagi ei sobi, siis on ka jõusaalis erinevaid rühma- ja ühistreeningute vorme. Näiteks MotionCage, kus spetsiaalsel seadmel tehakse ringtreeningu vormis nii populaarseid jõusaaliharjutusi kui ka huvitavamaid kombinatsioone ja variatsioone. Kui aga soovid rohkem masinaid kasutada, siis jõusaali ABC on treening, kus saad selgeks erinevate treeningmasinate kasutamise ning korrektse tehnika.

Enne treeningutega alustamist, oleks hea teha ka kehaanalüüsi. Tegemist on testiga, mis annab ülevaate inimese keha hetkeseisundist ja nö stardipositsioonist. Analüüsi tulemusel saab teada keha bioloogilise vanuse, rasvaprotsendi ning rasvade ja lihaste jaotumise erinevatel kehaosadel. Näeme ära, kui suur on rasvavaba kaal, põhiainevahetus ning soovituslik päevane kaloraaž. Analüüsi tulemusi arvesse võttes jagab treener konsultatsiooni käigus juhiseid, kuidas oma füüsilist vormi parandada ning milliseid treeninguid valida. Kehaanalüüsi tulemused on 99% täpsusega ning soovituslikud tulemuste näitajad on kooskõlastatud Maailma Tervise Organisatsiooniga (WHO).

Seega, isegi kui oled alles oma teekonna alguses ning alles kompad oma võimeid ja piire, siis karta ei ole midagi! Tegelikkus on aga see, et treeningsaalis ei ole kellelgi „aega“ jälgida kedagi teist või jagada hinnanguid. Sinu ainus konkurent vaatab vastu peeglist ning parem peaksid püüdma olla ainult sellest samast inimesest. Jõusaalis jagub ruumi kõigile!

Kliendi edulugu:

Maret: „2020 aastal otsustasin ennast käsile võtta ja alustada korralikult treenimisega. Treeningute alustamise põhjuseks oli eelkõige enda heaolu tõstmine. Valisin endale treeneri ja esimesel kohtumisel tegime kehaanalüüsi, panime paika eesmärgid ning siis koostasime koos treeningkava ja parandasime toitumist. Sellest sai alguse minu uus ja põnev teekond koos hea ja mulle sobiliku treeneriga. Minu jaoks on oluline treenida koos treeneriga, kes jälgib, et teen harjutusi õigesti ja kindlasti distsiplineerib ka minema trenni, sest kui on juba aeg kokku lepitud, ei ole enam tagasiteed. Algus oli minu jaoks väga raske, sest ma ei olnud aastaid trenni teinud ja olin juba mugavustsoonis olemisega ära harjunud. Aga see tunne, mis mind pärast trenni valdab on uskumatult hea ja sõltuvust tekitav. Nüüd on mu keha, hing ja meel heas vormis, energiat on palju ja mis veelgi vahvam – ka kaalu olen langetanud. Kindlasti jätkan treeninguid ja olen kindel, et mu keha ütleb mulle pingutuse eest AITÄH!“.