18. August 2020 4 minutit lugeda

Miks minna beebiga ujumistundi?

Peale sündi on beebi jaoks vesi kõige loomulikumaks keskkonnaks. Ujumine karastab lapse organismi ja tugevdab immuunsust. Lisaks on sellel nii lapse vaimsele kui ka füüsilisele tervisele veel mitmeid arvukaid positiivseid omadusi. Hea enesetunde ning positiivse kogemuse osaliseks saavad nii laps kui ka vanem!

Kasulik füüsilisele tervisele

Nii nagu vajad Sina ise aeg-ajalt lõõgastust ning massaaži, et leevendada tekkinud pingeid, vajab seda ka Sinu laps. Veekeskkond lõdvestab lihaspingeid, parandab liigeste liikuvust ning karastab ja tugevdab immuunsussüsteemi. Kuna meie beebide ujumistundides kasutatakse erinevaid abivahendeid ning veemänguasju, siis aitavad treeningud kaasa ka lapse motoorsete oskuste arenemisele. Näiteks elementaarne haaramisrefleks beebidel muutub kontrollitumaks ning eesmärgipärasemaks. Ka teaduslikud uuringud on näidanud, et väikelastel, kes käivad ujumistreeningutes, on parem tasakaal ja motoorika haarata esemeid, kui lastel kes ujumistreeningutes ei käi.

Lisaks tõstab beebide ujumine lapse lihastoonust ning seeläbi muutub tugevamaks ka imiku füüsis. Kindlasti ei pane vees liikumine ühtki last enneaegu istuma või kõndima. Küll aga aitab see saavutada eakohaseid liikumismustreid.

Arendab beebi õppimis- ja suhtlemisoskust

Suunatud liikumine ja ujumisliigutuste õppimine arendab beebi õppimisvõimet ja -oskust. Beebide ujumistunni eesmärgiks on arendada lapse eakohaseid oskusi ja õpetada neid teistega suhtlema. Reval-Sport veekeskuses toimuvad beebide ujumistreeningud väikestes gruppides, lastes beebidel omavahel suhelda, kuid jättes samal ajal isiklikku ruumi ka vanemate ja treeneri vahelisele suhtlusele.

Professionaalne ning kogemustega treener Krista Peebo oskab lapsega suhelda ka läbi tema kehakeele ning tunnetab tema emotsionaalset seisundit. Eesmärk on alati üks – beebi heaolu ning positiivne emotsioon

Arendab kindlustunnet ja tõstab enesekindlust

Lapsed, keda on vees liikumisega harjutatud noores eas, on hiljem veele ja ujumisele vastuvõtlikumad ning vesi ei tekita neis hirmu tundmatuse ees. On ju igati loomulik, et iga uus oskus ja kontrollitud liigutus tõustab lapse enesekindlust. Kõik õpitu on beebi jaoks tema enda väikesed saavutused, mille üle uhkust tunda.

Ujumistunnid annavad meelerahu ning enesekindlust ka vanemale. Beebiga vees liikumine tugevdab lapse ja vanema vahelist sidet ning usaldustunnet. Nähes, mida su väikelaps on suuteline tegema tekitab kindlustunnet ning vähendab hirmu lapse abituse ees.

Õpetab ja arendab turvatunnet veekeskkonnas

Vees liikumine ja hinge kinni hoidmise harjutamine varajases eas arendab lapse ellujäämisoskust vees. Kindlasti ei kujuta beebi hetkeks üleni vette kastmine talle ohtu. Lapsel on kaasasündinud refleks, tänu millele suleb ta automaatselt kõripealse vee näkku sattumisel. Vähehaaval see refleks taandub, kuid järjepideva harjutamisega on võimalik sellest kujundada õpitud refleks. Seetõttu on ootamatu vette kukkumise korral lapse veega juba harjunud ning võimeline end ise kaitsma. Samasugust turvatunnet pakub beebi ujumisoskus ka vanemale.

Sukeldumine ei ole kindlasti beebide ujumistundides kohustuslik element. Kui lapsevanem ise kardab, siis on parem sukeldamisega oodata seni, kuni laps on jõudnud ikka, mil ta soovib seda ise teadlikult proovida.

Tugevdab vanema ja lapse vahelist sidet

Beebide ujumistund on vanemale heaks võimaluseks õppida oma last veelgi paremini tundma ning tõsta enesekindlust lapsega tegelemisel. Veekeskkonnas on üksteise usaldamine ning toetamine äärmiselt oluline.

On juhtumeid, kus laps suudab vees olla vaid mõned minutid. Kui on näha, et laps ei rahune, lõpetame rahulikult tunni ja proovime järgmisel korral uuesti.

Krista Peebo, beebide ujumise treener

Beebide ujumistreeningud on väga soblikud ka isadele. Reval-Spordis on nii naiste- kui ka meeste riietusruumides olemas kõik vajalik selleks, laps ja vanem saaksid end mugavalt tunda.

Vanemal on beebiga ujuma tulles toetav roll. Algul on oluline, et lapsevanem ise liiguks piisavalt, sest koos tema keha liikumisega pannakse liikuma ka vesi. Liikuv vesi aitab beebil oma keha ning ümbritsevat keskkonda paremini tunnetama hakata. Kindlasti peaks beebil laskma vees teha kõike seda, mida ta teha oskab.

Parandab lapse üldist heaolu

Soe vesi mõjub rahustavalt ning liikumine stimuleerib isu. Vanema jaoks on positiivseks väljundiks regulaarne une- ja söögitsükkel. Unekvaliteet paraneb ning laps on emotsionaalselt tasakaalukam. Treening aitab lõdvestuda ja lõõgastuda. Laps haigestub harvemini ja paraneb haigustest kiiremini.

Reval-Sport veekeskuses toimuvad ujumistreeningud spetsiaalses väikelastele mõeldud Huggies ja Semper basseinis, kus veetemperatuur on 32 kraadi ja vee sügavuseks 1.1-1.20 m. Ümbritsev õhu- ja veetemperatuur on omavahel tasakaalus ja loovad väikelapsele sobiliku keskkonna. Seetõttu ei ole soojast basseinist gardoroobi minek beebi jaoks ehmatav ega tekita haigestumisriski. Treeninguid juhendab pikaajalise kogemusega ning professionaalne kõikide laste lemmik Krista Peebo.