Tagasi rutiini peale treeningpausi
Nii nagu regulaarne treenimine ja aktiivsus, on ka puhkus terve ning hästi funktsioneeriva organismi üks peamisi mõjutajaid. Väsinud keha kimbutab tihti stress, pinged ning ka haigused ja vigastused on kiired tekkima. Seetõttu on väga oluline anda oma kehale aeg-ajalt treeningutest puhkust ning laadida akusid, et siis taas uue hooga eesmärke täitma asuda. Paljud inimesed valivad selleks ajaks just suveperioodi, mil ilmad on enamasti päikeselised ja soojad, möödas on kevadväsimus ning kogu maailm pöörleb natuke aeglasema tempoga.
Koos sellega aga kiputakse tihtipeale unustama, et ka puhata saab aktiivselt. Igapäevane mõõdukas ja kerge liikumine mõjuvad kehale ning vaimule ainult rahustavalt. Kui unustad treeninud ja liikumise liiga pikaks ajaks, siis võib tagasitulek olla nii vaimselt kui ka füüsiliselt üsna raske ja ebameeldiv. Ning mida pikemaks treeningpuhkus venib, seda raskemaks sellest väljatulek olema saab. Anname Sulle nõu, kuidas peale pikemat (suvist) pausi taas treeningute juurde naasta ning millest alustada võiks.
Tasa sõuad, kaugele jõuad
Peale pikemat treeningpausi ei tohiks kindlasti haarata samu raskusi, mida kasutasid enne puhkusele minekut. Sinu lihased ja liigesed ei ole sama koormusega enam harjunud ning liiga julgelt alustades võid endale hoopis kahju teha. Esiteks on Sul tõenäoliselt kogu keha järgmisel päeval ülemäära haige. Teisalt aga võid ka ilma pikema treeningpausita end liiga suurte raskustega vigastada. Siinkohal tuleb mängu ka ego ja tõestusvajadus. Teadvusta endale oma hetkevormi ja lähtu sellest raskuste valimisel. Sa ei ole sellepärast, et kergema raskuse võtad, mitte kehvem, vaid targem ja teadlikum treenija!
Iga pikema treeningpausiga kaasneb (kasvõi hetkeline) keha koormustaluvuse vähenemine. Isegi, kui oled enne puhkust olnud intensiivsete trennide nagu näiteks BodyAttack, GRIT Cardio või Sprint austaja, siis katsu esimeses paaris treeningus võtta veidi kergemalt. Alusta pigem väikeste sammudega ja naudinguga, sest ainult siis on uus treeningrutiin nauditav ja muutub taas meeldivaks rutiiniks.
Tunne oma keha ja teadvusta oma hetkelist vormi
Kuna iga uuesti alustamine on raske, siis hetkevormi määramiseks on kõige parem teha kehaanalüüs ja/või koormustest. Tulemustest lähtuvalt aitab tugitreener panna paika millistest trennidest, millise sagedusega ning kui suure koormusega võiksid alustada. Samuti näitab kehaanalüüs ära millistele piirkondadele koguneb Sinu kehas rasv ning milline on lihaste ja rasva jaotumine kogu keha peale. Tänu sellele saad treenida teadlikumalt ning keskenduda just nendele kehaosadele ja piirkondadele, mida soovid kõige rohkem muuta.
Tulemuste puhul ära muretse liialt nende numbrite pärast ja teadvusta endale, et edasi saab minna ainult paremaks. Lihasmälu on nii võimas, et juba peale paari treeningut tunned end justkui “tagasi rajal”. Ära muretse sellepärast, et oled treeningpausiga juurde võtnud või et vorm on veidi kehvemaks läinud. Esiteks, ei ole keegi kaastreenijatest saalis selleks, et Sinu keha üle pead murda ning teiseks taastub järjepidevusega vorm kiiremini, kui Sa arvatagi oskad. Ole kannatlik, anna oma kehale veidi aega ja võid üllatuda, kui kiiresti kõik laabub.
Ära pelga küsida abi või nõu
Kui oled treeningsaalis täiesti esimest korda või tunned, et ei oska kuskilt alustada, siis konsulteeri kindlasti oma tugi- või personaaltreeneriga. Treener on Sinu motivaator, sõber ja toetaja. Ta aitab panna paika plaani ning treeningud, mis kohanduvad Sinu elustiiliga ning muudab liikumisest mõnusa harjumuse.
Täpselt samamoodi nagu ei sobi ja ei maitse kõigile samasugune toit või ei meeldi kõigile sarnane muusika ja riided, on erinev ka meie kõigi kehade ehitus ja vastuvõtlikkus erinevate treeningute suhtes. Isegi kogenumad treenijad ning professionaalsed sportlased vajavad enda kõrvale aeg-ajalt treenerit, kes oskaks hinnata objektiivse pilguga.
Koostöövajadus personaaltreeneriga on ajas muutuv. Näiteks, kui oled lasknud personaaltreeneril endale koostada toitumiskava kaalu langetamiseks, siis see sama kava, mis aitas saavutada soovitud kaalueesmärgi, ei toeta eesmärki lihasmassi tõstmiseks. Seega pane koos treeneriga paika oma soovitud eesmärgid ning liigu nende suunas järk-järgult.
Ning kui personaalse toitumis- või treeningkava tellimine tundub kuluka väljaminekuna, siis võta seda pigem kui investeeringut iseendasse ja oma tervisesse. Keha on meil ju ainult üks ning teadmised, mida personaaltreener Sulle edasi annab jäävad Sulle alatiseks.
Alusta oma lemmikute trennidega
Kui tunned, et oled jäänud liiga pikaks ajaks puhkama ning tagasi saali minemine tundub tohutu ettevõtmisena, siis alusta esmajärgus just nendest trennidest, mis Sulle kõige enam meeldivad. Olgu selleks tantsimine, jooga või hoopis raske jõutrenn. Esimene treening peale puhkust peab olema täpselt nii mõnus, peale mida ootad juba järgmist korda.
Trennide valimisel lähtu stiilidest, mis Sulle alati meeldinud on. Näiteks kui naudid jõutreeninguid, siis proovi ka mõnda teist selle stiili tundi. Vaid katsetades ja proovides saad tuua oma rutiini vaheldusrikkust ja leida mõne täiesti uue trenni. Reval-Sport tunniplaanis on kõik trennid värvide järgi ära jaotatud: JÕUD – lilla; CARDIO – punane; KEHA JA MEEL – roheline; ROOSA – tants; SININE – vesi.
Võta vastu otsus
Lihtsalt kodus istumine ja õige hetke ootamine ei aita kaasa, ega vii kuhugile. Ole otsusekindel ja anna endale lubadus muuta oma elustiili. Ei ühtegi vabandust enam. Stardipauk kõlas juba täna ja mitte uue nädala alguses, enne jõulupidu või aasta alguses.
Vaata kriitilise pilguga üle ka oma toitumine ning ära peta ennast. Kõik “puhkusetoidud” ja “vahel harva lubatud” näksimised ning veiniklaasid peavad nüüd mõneks ajaks asenduma tervisliku ja tasakaalustatud menüüga. Treening ja toitumine käivad käsikäes. Paraku ei saa kaalu langetada, ega ka tõsta ilma korraliku toitumiseta.
Teadvusta endale, et liikumine on parim, mida oma keha heaks teha saad. Nii nagu kulub kõige rohkem seisev auto, kulub ka istuv inimkeha. Regulaarne liikumine ning järjepidevus on need, mis hoiavad organismi kaua tervena ja noorena. Kui oled kord juba maitse suhu saanud, siis tead, kui mõnus on see trennijärgne tunne. Tuleta seda endale meelde ning mõtesta enda jaoks lahti miks Sa trennis käid.
Iga algus on raske ning nõuab suurt pingutust. Sama on ka treeningute ning toitumisega. Kuid niipea, kui mõistad liikumise positiivset mõju oma enesetundele ja organismile, muutub see kiiresti asendamatuks. Paku endale piisavalt vaheldusrikkust ja esita uusi väljakutseid ning näed, kui põnev see treeningute-maailm tegelikult olla võib. Sinu tervis ja heaolu on Sinu enda kätes – hoia seda!