Hommikuse treenimise 8 eelist
Kas trenniriided peaks selga tõmbama juba enne kukke ja koitu või pigem tasuks higistada õhtul enne magamaminekut? Need küsimused on kindlasti olnud paljudel spordihuvilistel mõtteis.
Kuna teadlased pole veel suutnud lõpliku tõde välja nuputada, siis toome omaltpoolt välja 8 põhjust, miks eelistada hommikusi trenniaegu õhtustele.
Alustuseks võib öelda, et treenimiseks on parim aeg see, mis Sulle sobib. Kas see on siis hommikul vara või pigem õhtusel ajal – peaasi, et vahele ei jää!
Treeningaja valimisel lähtu oma võimalustest ning ka pikemaaegsetest eesmärkidest. Hommikusi aegu võiksid näiteks eelistada, kui soovid kaalu langetada või kinnistada tervislikke eluviise.
Vanarahvas ütleb, et hommik on õhtust targem. Vaatame siis natuke täpsemalt, kas sellel ütlusel on iva sees.
Saad energialaengu kogu päevaks
Paljude inimeste jaoks algab aktiivne töö alles kella 10 ja 11 vahel hommikul, mil esimene kohvi joodud ja aju on jõudnud aeglaselt üles ärgata. Hommikuse treeninguga saad muuta oma tööpäeva alguse oluliselt aktiivsemaks, kus tööle jõudes on Sinu keha ja mõistus juba aktiveerunud.
Trennist saadud energialaeng jääb tavaliselt kestma terveks päevaks. Inimesed, kes teevad hommikul trenni, on päeva jooksul nii füüsiliselt kui ka mentaalselt keskmisest aktiivsemad.
Tõuseb tuju ja paraneb immuunsus
Meie aju toodab treenimise ajal erinevaid aineid nagu endorfiin ning serotiin, mis aitavad vähendada valu tunnet kehas ja võimaldavad pikemalt ning intensiivsemalt trenni teha.
Nende kemikaalide kõrvalmõjud on meile oluliseks “preemiaks” treenimise eest. Näiteks järgneb endorfiini vallandumisele eufooriline tunne, stressitaseme langus ja söögiisu vähenemine. Aine aitab tugevdada ka immuunsüsteemi, tagades külmadeks sügiskuudeks parema tervise.
Endorfiini mõju kehale kestavad veel mõnda aega peale treeningu lõppu, muutes Sinu tööpäeva positiivseks ning stressivabaks.
Serotiin on samuti looduslik meeleolu-parandaja. Suurenenud serotiini tase kehas aitab vähendada stressi ja depressiooni ning alandab samas riski südamehaigustesse jääda.
Langetab kõige paremini kaalu
Inimese keha ärkab enamasti järk-järguliselt ja nii ka ainevahetusega, mis vajab natuke aega, et uue päevaga kohaneda. Hommikuse trenniga ärkab kogu Sinu keha kiiremini ülesse, tänu millele põletad päeva jooksul rohkem kaloreid.
Kui oled oma sportimise eesmärgiks seadnud kaalu langetamise, siis parima tulemused saad, tehes trenni enne hommikusööki. Uuringud näitavad et enne sööki harjutusi tehes langeb kaalu rohkem kui peale sööki. Põhjus seisneb selles, et esimesel juhul põletab keha toidust saadavate süsivesikute asemel kehas ladestunud rasvasid.
Hommikusöögi vahelejäämist pole vaja ka karta, kuna Reval-Sport kohvikust Braavo leiad endale erinevaid tervislikke ning maitsvaid roogasid.
Samuti on hommikune ärkamine kasulik, kui soovid oma toidulauda muuta tervislikumaks. Peale tunniajast trenni ei soovi keegi endale rasvast nõretavaid asju sisse süüa ja valitakse pigem tervislikum menüü.
Sinu õhtud jäävad vabaks
Meie kõigi päev on üks lõputu kellaaegadega žongleerimine, kus aega pead leidma tööle/koolile, sõpradele, perele ja vahel võiks ka mõni trenn sinna ära mahtuda. Enamasti on õhtuks kujunenud mitu konkureerivat tegevust ja sportimine jääb paraku tahaplaanile.
Kes meist ei oleks õhtul, pärast pikka ja pingelist tööpäeva mõelnud, et jätaks täna trenni hoopis vahele ja patustaks selle asemel kodus rämpstoidu ning mõne hea Netflixi seriaaliga. Olles aga hommikul trennis juba käinud võid vabalt seda luksust endale ilma südamevaluta lubada.
Sa saad nautida tühjemat spordiklubi
Enamik inimesi ei taha oma mugavustsoonist lahkuda ning käivad trennis pigem õhtustel aegadel. See jätab hommikustel tundidel saalid pigem tühjaks ning meeldivalt vaikseks.
Varajase ärkajana ei pea Sa jõusaalis iial muretsema, et keegi on Sinu lemmikaparaadi tundideks hõivanud või et ringtreeningu jaoks ei jätku masinaid. Samuti saad rühmatrennis nautida tühja saali ja treeneri personaalset tähelepanu.
Kui treening tehtud võid minna uitama veekeskusesse, kus kõik mullivannid ja saunad tühjana ootamas.
Sa saavutad pikemaajalisemad tulemused
Varajased trenniskäiad on reeglina järjekindlamad oma tegevustes ning saavutavad tänu sellele pikaaegsed treeningeesmärgid kiiremini ning kauemaks ajaks kui õhtused treenijad.
Nagu Pavlovi koeral on ka inimkehal imepärane viis korduvate tegevustega harjuda. Kui alguses võib ärkamine tunduda vaevalisena, siis pärast paari nädalat on keha esimese äratuskella helina peale koheselt valmis raskustele vastu astuma.
Hommikuse treeningutega pead kindlasti tähelepanelik olema, et enne tõsisemat vihtumist teed korralikult soojendust ja venitusi, kuna nii lihased kui ka liigesed on veel magamisest jahtunud ning rebestused on kerged tulema.
Sa magad paremini
Regulaarselt trenni tehes magad nii või teisiti keskmisest paremini, kuna keha energiatase vajab taastamist. Samas on ka hea une mõttes vahe, kas oled aktiivne hommikul või õhtul.
Magades meie keha temperatuur langeb ning südame töö aeglustub. Samas võib õhtune trenn jääda uneajale ohtlikult ligidale, kus keha tegevused ei jõua enne põhku pugemist normaliseeruda. Intensiivse treeningu järgselt püsib südame tööd veel mitu tundi kiiremana ning keha temperatuur keskmisest kõrgemana, mis võib segada une tulekut ja selle kvaliteeti.
Hommikuste treeningute puhul seda ohtu pole – saad endale mõnusa energialaengu kogu päevaks ja õhtul annab keha ise juba õigeaegselt märku oma valmisolekust puhkama minna.
Kokkuvõtteks
Nagu näha ei ole hommikul treenimine üldsegi nii äärmuslik, kui esmapilgul võiks arvata. Et kogu see eelnev jutt ei jääks aga pelgalt teooriaks, siis tasub see omal nahal ära proovida.
Selleks pakume kõigile kehtiva paketi või pääsmega klubiliikmetele võimaluse võtta sõber hommikusse rühmatrenni või jõusaali tasuta kaasa. Kui sul aga ei ole kehtivat kuukaarti siis hommikused paketid on hea soodne viis muuta liikumine elustiiliks ja alustada juba täna ;)