21. June 2019 6 minutit lugeda

TÄISPIKK LUGU: Reval-Sport, vanim ja suurim spordiklubi Tallinnas

“Alusta targalt ja tee fitness-test, mis näitab ära sinu füüsilise seisundi ja määrab, millisel koormusel on mõistlik treenida!“ ütleb 20-aastase kogemusega Tallinna suurima spordiklubi Reval-Sport müügijuht ja maja hing Helen Partasjuk-Sootla.

„Edasi läheb kõik nii nagu eesmärk seatud. Meie spordiklubi poolt on moodsad treeningmasinad, avarad ruumid ja professionaalsed treenerid. Reval-Sport veekeskusest leiab igaüks samuti endale midagi sobivat. Spordihuvilised saavad ujuda 25-meetri basseinis, laste jaoks on olemas kolm erineva sügavusega basseini. Lõõgastumiseks sobivad sooja veega mullivannid ja basseinid ning kuumad saunad“.

Golfiga on Heleni sõnul tema spordiklubi juhatajast isal Aldur Partasjukil aga väga lähedased suhted, mis tekkisid väga ootamatult alles pensionieas, kui sõber kaasa kutsus. „Ma olen eluaeg sportinud ja seni täiesti seda meelt, et golf ei ole mingi sport. Aga nüüd pean golfi tunnustuseks ütlema, et golf on ainukene sportmäng, kus sa mängid iseendaga. Kui spordis on oluline see, et sa lähed mängima, võitma ja selleks on sul vaja vastast, siis golfis sul vastast vaja ei ole, sa oled iseenda vastane. See on selle mängu kõige suurem võlu minu jaoks!“ räägib Aldur.

Helen meenutab kuidas isa äkitselt kõik suved golfiväljakul veetis, kodus kogu aeg imiteeris golfi mängimist ja talvel harjutas sisekeskuses või käis Hispaanias üksipäini mängimas, keelt õieti oskamata. „Olime perega täitsa hämmingus. Perepuhkusele tuli ainult selle pärast kaasa, et kõrval oli golfiväljak,“ naerab Helen. Järgnesid golfireisid Singapuri ja Vanuatusse. „Ma läksin ikka päris hulluks,“ tunnistab Aldur ja paneb mistahes spordialaga alustajatele südamele, et kõiki asju tuleb teha õiges vanuses ja kohas ning kuulata oma keha. „Mina sain oma vitsad kätte. Mul tekkisid seljavalud, aga just sellepärast, et ma jätsin soojendused tegemata.“ Samuti peab Aldur sõnul füüsis ikka korras olema ja juurde tuleks teha jõudu, et lihast toonuses hoida. „Võtke enda jaoks aega, see on kõige olulisem!“ rõhutab spordiklubi juht.

Võtke enda jaoks aega, see on kõige olulisem!

Golf ja jõusaal

Ajakirjaga Golf vestelnud neljast treenerist oli isiklik põgus kokkupuude golfimänguga kahel. Liina Laur: „Golfiga meenub mulle keskendunud olek ja püüe teha õpetuste põhjal oma parimat tehnilist sooritust, mis kuidagi õnnestuda ei tahtnud.“ Kadi Hunt tunnistab, et on alati õiget golfi proovida soovinud, kuid pole asja veel käsile võtnud. Küll aga meenub talle üks tore seik. „ Mu sugulased leiutasid maja juurde väga omanäolise golfiväljaku, millel esimesi lööke katsetada oli väga lõbus. Varustuseks olid kellegi igivanad golfikepid, mis olid nii mõndagi elus juba näinud. Sai palju naerda ja sealt ka see huvi golfi vastu,“ räägib Kadi.

Millised treeningud sobivad golfarile?

Personaaltreener Siim Kelner: Golfiar saaks üldfüüsilist treeningut teha rühmatreeningute või jõusaali näol. Samas oleks vaja, et treener oleks golfi spetsiifikaga kursis.

Tugi- ja rühmatreener Maiki Ritslaid: Hooajavälisel ajal on golfaril kindlasti kasulik külastada spordiklubi, et hoida ja arendada üldfüüsilist vastupidavust ja võimekust. Aeroobne võimekus aitab hooajal vastu pidada ja tulemusi parandada. Mitmekülgne lihastreening aitab parandada sooritusvõimet ja tasakaalustada lihasarengut. Treeninguteks sobivad lisaks jõusaalile ka erinevad rühmatreeningud nii saalis kui vees, nt pilates (aitab arendada tugevat süvalihaskonda), vesiaeroobika (vees liikumine pakub korralikku koormust kogu kehale, arendades nii lihastasakaalu kui ka aeroobset võimekust). Võimalusi on tegelikult palju.

Tugi-, personaal-ja rühmatreener Kadi Hunt: Spordiklubis leiab kindlasti võimalusi golfimängijate füüsilise vormi parandamiseks eelkõige just personaaltreeningute näol. Kuna golf eeldab pigem individuaalset lähenemist võimalike lihasdüsbalansside näol, siis eratreener on selleks kõige õigem valik. Samas leiab ka rühmatrennide seast sobilikke treeninguid üldfüüsilise parandamiseks – seega kõik leiavad midagi sobilikku!

Personaal- ja rühmatreener Liina Laur: Kindlasti soovitaks golfimängijale optimaalset jõutreeningut, et vältida võimalikku lihaste düsbalansi, mis võib tekkida enamasti ühekülgsest koormusest ja pidevalt sama liigutuse sooritamisest. Eduka treeningu, hea soorituse ning vigastuste vältimise üheks võtmesõnaks on lihastasakaal.

Eduka treeningu, hea soorituse ning vigastuste vältimise üheks võtmesõnaks on lihastasakaal.

Jõusaalis tuleb olla iseenda kubjas

„Leian, et minu võimuses on panna inimesi liikuma, tõstes seeläbi nende üldist heaolu,“ ütleb Siim Kelner, kes on tegelenud kulturismiga võistlustasemel ja praegu töötab nii rühma- kui personaaltreenerina. Siim on kõrgema kategooria treener, kes õpib doktorantuuris tervisekäitumist. Magistrantuuris uuris ta lõputööna treeningsõltuvust ja peab seda enesehävituslikuks ning hoiatab ületreenimise eest.

„Kui tead, et sul ei ole sees seda tunnet, et suudad jõusaalis olla iseenda kubjas, siis on sobivam valida rühmatrenn, sest kui sa seal ei liiguta, siis paistad teiste seast välja,“ selgitab Siim ja lisab, et kui tunned, et sa midagi ei oska, siis piisab ka ühest personaaltreeningust, kus treener harjutused ette näitab ning annab edasised soovitused.

Personaaltreener Kadi Hunt kinnitab, et ta pole näinud inimest, kes loobuks kui on tulemusi näinud. „90% inimesi, kes võtavad rohtu, saaks seda liikumisega parandada. Esimesi märke näevad nad juba paari kuuga,“ ütleb aastaid seljavalude käes vaevelnud ja jõusaalist abi saanud Kadi Hunt. Üllatunud sellest, mida sport valude seljatamiseks temaga tegi, õppis Kadi treeneriks, et oma kogemusi ka teisi abistades jagada. Aastase liitumise korral on spordiklubis Reval-Sport tugitreener tasuta kogu aeg toeks. Ta viib läbi koormusteste ja suhtleb klubiliikmetega spetsiaalselt selleks loodud püsikliendikeskkonnas. Tugitreener kindlustab, et saavutaksite ja suudaksite hoida endale püstitatud eesmärke, suunata inimest nii trenni kui toitumise teemal. „Esmasel konsultatsioonil paneme paika, millise trenniga me alustame. Võib-olla peame alguses üldse muutma midagi toitumises ja lihtsalt jalutama hakkama. See ei ole kohe sajaprotsendiline muutus, mida sa oma eluga teed, need on väikesed sammud ja see ei ole sugugi nii raske, kui inimesed arvavad,“ julgustab Kadi.

Ka personaaltreener Liina Laur soovitab esmalt võtta väikesed sammud. „Kohe ei minda maratonile vaid hakatakse vaikselt treenima!“ Suure hurraaga alustajad riskivad vigastuste ja käegalöömisega. Liina lemmikud on väikegrupitreeningud, milles on ühendatud personaalne nõustamine ja sõpruskond. „Väikegrupi eesmärk on anda inimestele võimalus väga mõistliku hinnaga saada kätte personaaltreeningu kogemus. Seejuures on kõigil erinevad kavad, sest igaühel on erinevad ainevahetused ja eesmärgid. Absoluutselt iga minut ja sekund jälgin ma kõrvalt, kuidas neist keegi treenib. Liigun ringiratast, korrigeerin tehnikat. Neil tekib ka teatud iseseisvus ja kui nad tulevad teinekord üksinda saali, siis on nad erinevatest harjutustest teadlikud,“ seletab Liina väikegrupi eeliseid.

Kohe ei minda maratonile vaid hakatakse vaikselt treenima!

Ligi 20-aastase staažiga treener Maiki Ritslaid, kes juhendab spordiklubis Reval-Sport step/buttlifti-, TRXi-, bodypumpi-, vesiaeroobika-, striding/selgkõht- tuhar-, pilatese-, motion cage- ja väikegrupi personaaltreeninguid dieeditamisi ei poolda. „Dieet ei ole elustiil,“ ütleb Maiki. Eesmärkideni jõudmiseks tuleb usaldada ennast treeneri kätte. Pooleli jäetakse kõige sagedamini rutiini pärast. „Kogu elustiil, treeningud ja sinna juurde kuuluv võiks olla piisavalt mitmekülgne, et mitte langeda rutiini,“ peletab Maiki trennihirmu. Mitmekülgne treening pakub motivatsiooni!

Treener Maiki nõuanded:

1. Usalda ennast treeneri kätte, vähemalt alguses
2. Lase lahti kinnismõtetest, et tuleb näha palju vaeva, tuleb lihtsalt pihta hakata.
3. Tee esimene samm ja tule spordiklubisse.
4. Ära karda muutusi, mida trenn ja toitumine kaasa toovad.
5. Kui tuleb tunne, et enam ei jaksa, pea nõu tugitreeneriga.

Treener Siimu nõuanded:

1. Tee otsus, alusta kohe
2. Määra realistlikud eesmärgid
3. Tee mõistlikud sammud
4. Ära anna alla
5. Kasuta treeneri toetust. Reval Spordiklubi pakub aastase lepingu puhul treeneri toetust, mis võimaldab igal ajal treeneriga kohtuda, küsida ja koos edasi liikuda.

Liina – trenni ABC:

1. Ära anna endale lubadust, mida sa tegelikult ei soovi täita
2. Järjepidevus on kõige alus
3. Hea elu võti on mõõdukus

Kadi soovitused algajale trennisõbrale:

1. Konsulteeri treeneriga – see on kõige olulisem.
2. Visualiseeri seda, mida sa päriselt tahad ja mis on sinu eesmärk.
3. Ole realistlik, sa ei saavuta kõike kohe ja praegu.
4. Alusta rahulikult ja mõõdukalt. Nädalas 5-6 trenni ja sajaprotsendiline toitumise muutmine ei ole see, millega jõuad kaugele.
5. Ole positiivne!

 

*Artikkel ilmus ajakirja Golf 1/2019 numbris.

Autor: Ene Veiksaar