26. June 2019 5 minutit lugeda

TREENER SELGITAB: miks võiksid algajad treenida väikeses grupis?

“Väikegrupitrennide kõige suurem kasutegur algajale on enesekindlus, mida annavad talle iseseisvaks treenimiseks omandatavad teadmised ja oskused. Lisaks teadmised tervislikust toitumisest,“ ütleb spordiklubi Reval Sport personaaltreener Liina Laur.

Kuidas saada üle hirmust minna algajana rahvast täis jõusaali treenima? 

Esiteks tuleks algaja treenijana end tunnustada, et vastu sai võetud otsust hakata liikuma tervislikuma ja parema mina poole. Jõusaalis treenivad inimesed on tulnud treeningsaali sarnaste eesmärkidega. Seetõttu tasuks seda teadvustada ja mõtestada kui kommuuni – sport ühendab inimesi. Oluline on keskenduda püstitatud eesmärkidele. Tasub meeles pidada, et jõusaali sai tuldud selleks, et enda tervise ja heaolu jaoks panustada.

Millal on õige aeg paluda abi personaaltreenerilt?

Soovitan personaaltreenerit sportlase, et õppida selgeks õige sooritustehnika ning lihastunnetus ja arusaam, miks me konkreetset lihasgruppi treenime ning kuidas toetavad erinevad lihased meie tugiliikumissüsteemi ja keha tervikuna. Personaaltreeneriga toitumist koordineerides tagatakse paremad treeningtulemused.

Kui oluline on kohe treeningute alguses toitumiskava paika panna?

Väga oluline. Treeninguga ei suuda me paraku  ebatervislikku toitumist kompenseerida. Seetõttu soovitan kohe alguses treeneriga igapäevane menüü üle vaadata. Oluline on sealjuures olla 100 protsenti aus nii enda kui ka treeneriga, sest ainult nii saab treener kõige paremini nõu anda ning ka tulemused on hiljem paremad.

Kas alustada tuleks jõusaali minemisest või treeningkava tellimisest?

Kindlasti tasuks juba spordiklubi paketti soetades teha esmased kohtumised tugitreeneriga, kes annab alustavale sportlase soovitusi nii liikumiseks kui ka treeninguks. Sellest lähtuvalt on võimalik treenijal valida sobiv personaaltreener, kes vastavalt kliendi soovidele ja vajadustele koostab nii treening- kui ka toitumisplaani.

Kui teie juurde on võimalik tulla treenima väiksema grupiga, siis kas tähendab see, et võtan sõbrannad kaasa ja saame soodsamalt kamba peale personaaltreeneri?

Täpselt nii. Väikegrupi personaaltreeningu kontseptsioon hõlmab nelja kuni kuue liikmelist gruppi. Väikegruppidesse komplekteerin treenijaid läbi spordiklubi või saadetakse ajaline päring juba kokkupandud grupile, olgu selleks siis sõbrannad või töökollektiiv. Väikegrupi personaaltreening on suurepärane võimalus õppida jõusaalis iseseisvalt treenima.

Esimeses etapis alustatakse kliendiküsimustikust. Treenimine algab sissejuhatava treeningkavaga. Lisaks sellele vaadatakse üle esmane toitumispäevik. Sellest lähtuvalt jätkatakse vastavalt eesmärkidele uue kavaga ja muudatustega toitumises. Treeningule tulles on treenijal kaasas treeningpäevik ja treeningkava. Treener juhendab kõiki grupi treenijaid eraldi (igal treenijal on oma treeningkava), liikudes saalis ringi ja jälgides sooritustehnikat. See tagab piisava iseseisvuse ja julguse saalis üksinda toimetada.

Treeneriga toimuvad tunnid kaks korda nädalas. Vastavalt arengule ja aina kasvavatele teadmistele tutvustan erinevaid jõutreeningusüsteeme ja treeningu erivõtteid, et anda edasi jõutreeningukirge, mida ise treenerina antud ala vastu tunnen. Soovin inimestele näidata, et treenimine jõusaalis on fun. Oluline on sealjuures lisaks esteetilisele poolele terviseaspekt ja õige meeleseisund. Progress tuleb samm-sammult. Teekonda eesmärgini kujundame ise. Lisaks on meil ühised üritused, kus olen korraldanud vahvaid viktoriine, kus kordame üle toitumisteadmisi ja treeningpõhimõtteid. Koostame tiimidega ise treeningkavu. Ja otse loomulikult on meil ka vestlusgrupp, kus toetame üksteist ja jagame õnnestumisi. Paljud väikegrupis treenijad on leidnud uusi sõpru ja inimesi, kellega vabadel päevadel treeningsaali tulla. Treening ja toitumine – see on elustiil.

Mis on alustamise ajaline periood, kui oleks kindlasti vaja kasvõi jõuga jõusaali minna? Millal keha harjub trennidega ja pole ennast enam vaja sundida trenni?

Ma ei määratleks seda protsessi ajaliselt, vaid pigem juhiks tähelepanu treenerile kui mentorile, kelle ülesandeks on huvi tekitamine treeningprotsessi vastu. Pean nentima, et kliendid soovivad juba pärast esimest treeningut tagasi tulla. Tihtipeale öeldakse naerusui, et jõusaal ei olegi mingi hirmus koht, vaid siin on äge.

Kellele trenn väikegrupis sobib?

Tervise aspektist vaadatuna on lihased meie juhtorgan. Pole lihaseid, pole liikumist, seega on jõusaaal ja väikegrupitreening sobilik ja vajalik kõkidele sõltumata east, soost või taustast. Väikegruppides treenib nii gümnaasiumiõpilasi kui ka 50+ vanuses naisi ja mehi. Meil on nii raamatupidajaid, sisekaitseakadeemia kadette kui ka muusikuid. See teebki väikegrupi treeningu ainulaadseks ja muudab seltskonna  põnevaks.

Grupikaaslasi valitakse juhul, kui trenni tullakse töökaaslaste või sõpradega. Muidu toimub väikegruppi registreerumine sobivate päevade ja aegade alusel, mis on kirjas koduleheküljel. Inimene saab valida vastavalt oma ajagraafikule talle sobivad treeningpäevad ja kellaaja (hommikused või õhtused treeninggrupid). Seetõttu kohtuvad väikegrupis treeninguid alustavad inimesed esmakordselt, kuid seda põnevam on leida uusi ja suurepäraseid tutvusi.

Mitu korda nädalas peaks grupiga jõusaalis käima, et sellest päriselt kasu oleks?

Kõik oleneb eesmärkidest, kuid soovituslik oleks treenida vähemalt kahel korral nädalas. Väikegrupis toimubki treening kahel korral nädalas treeneri juhendamisel. Lisaks sellele panen kliente vastavalt eesmärgile tegema lisatreeninguid, seda nii jõusaali kui ka aeroobse koormuse osas. Oluline on mahu tõstmine järk-järgult. Ühtlasi rõhutan veelkord keha vajadusepõhise toitumise olulisust olenemate treeningu mahust või kestvusest.

Suvi on aeg puhkamiseks. Kui palju teie puhkate ja kui palju teete trenni?

Puhkus on kindlasti oluline, ent rõhutan alati kõigile treenijatele: suvi ei ole aeg, kus treeningud pooleli jätta. Treeningu pikkus on maksimaalselt 1h 15 min. See on väike osa sinu päevast, ent tagab edasise arengu ja liikumise eesmärkide suunas.

Samuti on oluline suveperioodil jälgida, et valdav osa menüüst oleks tervislik. Oluline on järjepidevus.

Ise treenin viis-kuus korda nädalas. Suvel teen aeroobset õues: mängin tennist, rulluisutan või lähen hoopis rattaga sõitma. Puhkamiseks külastan vanematekodu Saaremaal, kus on ideaalne võimalus lihtsalt loodust nautida, omaette vaikuses olla ja akusid laadida.

 

Toimetaja: Silja Paavle

Allikas: www.liigume.ee