22. May 2019 5 minutit lugeda

Peamised vabandused, miks suvel mitte treenida

On väga tavapärane, et uue aasta alguses või kevade hakul hakatakse tublilt treenima ning pööratakse suurt rõhku oma toitumisharjumuste muutmisele. Talvepolster on ju vaja eesseisvaks rannahooajaks maha saada ning lohvakad kampsunid ning pikemad riided jäävad taas sügist ootama.

Väga paljud meist alustavad korralikult ning kindla sihiga silme ees. Liitutakse mõne spordiklubiga ning hakatakse regulaarselt käima rühmatreeningutes, jõusaalis või võetakse ette mõni uus väljakutse näiteks ujumistundide näol. Mõni ehk isegi võtab endale personaaltreeneri ning paneb koos treeneriga paika kindlad eesmärgid. Parimal juhul ning targalt treenides kõik seatud sihid ka saavutatakse. Kuid mis saab edasi? Ilmad lähevad aina ilusamateks, päevad aina pikemateks ning kohe kuidagi ei taha enam jääda aega ja võimalusi treeningute jaoks. Naabrid kutsusid õhtul grillima või sõpruskond korraldab meeldiva koosviibimise, kolleegidega tekib spontaanne mõte teha mõned dringid peale tööpäeva lõppu jne. Põhjuseid miks treeninguid vahele jätta leiab sadu.

“Liigun suvisel ajal rohkem väljas”

Soe ja päikesepaisteline ilm loovad suurepärased eeldused liikuda rohkem õues ning olla aktiivne. Aga kujuta ette järgnevat situatsiooni – päike paistab, õues on soe ning Sina pead tööl olema. Lõunapausil teed veel korraks väikese tiiru sotsiaalmeedias ning leiad, et keegi tuttavatest hoopis peesitab rannas või naudib ilma grillides. Mõte minna peale tööpäeva veel sinna kinnisesse treeningsaali ei tundu kuidagi ahvatlev olevat. Selle asemel tahaks hoopis koju minna, kõhu täis süüa ja nautida viimaseid tunde päikest. On täiesti okei võtta vahepeal aeg maha ning lihtsalt olla, nautida ja puhata. Kui sellest “vahepealsest” saab igapäevane rutiin, siis on see lihtsalt üks vabandus, mida iseendale ettekääneks tuua.

Mõnusat ilma saab nautida ka siis, kui oled aktiivne. Kui mõte kinnisest treeningsaalist tundub eemaletõukav, siis vali hoopis välitreening. Ning miks mitte kaasata sinna oma sõbrad, tuttavad või elukaaslane? Näiteks Revalis on välitreeningutes osalemine kõigile tasuta. Pane jalga lühikesed trenniriided ning saad lisaks trennile ka mõnusa jume. Pea meeles, et inimene on harjumuste ohver. Samamoodi nagu oled harjunud õhtuti terrassil või rõdul päikese käes peesitama, on võimalik ka õhtusest välitreeningust kujundada harjumuspärane tegevus. Leia endale vaid rohkem põhjuseid miks seda teha ning ära keskendu sellele, miks mitte trenni minna.

“Minu sõbrad ei tee trenni”

Inimeste elustiilid on erinevad ning see mis meeldib Sulle, ei pruugi olla samaväärselt nauditav Sinu sõbrale. Õnneks on aga erinevaid trenne ja võimalusi liikumiseks nii palju, et sobiva ja meelepärase leiab endale igaüks. Leppige sõbraga kokku, et proovite igal nädalal mõnda uut treeningut. Käige erinevates tantsulistes tundides, proovige Pilatest, Joogat ning tehke tutvust erinevaid treeningvahendeid hõlmavate tundidega nagu näiteks TRX, Striding, MotionCage jms. Koos treenimine on lõbusam ning kindlasti ka julgem. Tehke algust nende tundidega millede raskusaste on teile teada. Näiteks meie erinevate treeningute tutvustavate videoklippidega saab tutvuda siin.

Kui sõpru treeningsaali kohe kuidagi meelitada ei õnnestu, siis tee neile hoopis ettepanek korraldada sel suvel üheskoos näiteks sammuvõistlus. Leppige kokku kõigile sobivad reeglid ning tingimused ning pange kokku teie jaoks motiveeriv auhind. Ideid ja šnitti saab võtta meie suvisest 10 nädala väljakutsest. Erinevad võistlused on hea võimalus proovida midagi uut kõik koos ning muuta harjumusi. Kambavaim sunnib rohkem pingutama ning tekib mõnus võistlusmoment. Ning mis veelgi parem – väljakutsest võib kujuneda välja hoopis tore traditsioon, mida igal aastal ühiselt korrata.

“Mul ei ole aega peale tööpäeva veel trenni minna”

Väga sagedasti leiavad inimesed end olukorrast, kus igapäevaseid kohustusi on kogunenud nii palju, et sobivaid hetki treeninguteks on raske leida. Tegemist vajavate asjade nimekiri tundub lõputu ning päevane aeg on hõivatud töökohustustega. Mõtle aga korraks oma efektiivsusele. Kui Sa pidevalt närveerid ja stressad asjade pärast mis vajavad tegemist ning päevast-päeva ainult kiirustad kõikjale, siis kui efektiivselt sa oma kohustusi täidad? Kas täidad oma ülesandeid tööl sooviga need kiiresti kaelast ära saada, et nimekiri väheneks või teed Sa neid pühendumusega ning sooviga midagi muuta?

On tõestatud, et juba ammu ei ole palk ainus, mis töökoha valikul oluline on. Lisaks rahalisele poolele hinnatakse väga kõrgelt ka tööaja paindlikkust, lisavõimalusi ning tööandja panust oma töötajatesse. Kui Sinu töökohal ei ole veel konkreetset partnerit mõne spordiklubi või näiteks SportID näol, siis koguge kolleegidega end kokku ja tehke tööandjale ettepanek. Tuleme heameelega teile treeneritega kontorisse kohapeale ning jagame kasulikke teadmisi toitumise või treeningute teemadel ning korraldame kontorivõimlemist. Et iga kollektiiv ning ettevõte on erinev, siis veame eelnevalt läbi küsitluse, et mõista just teie kollektiivi huve. Võimalusi olla kollektiivselt aktiivne on arvukalt – ühised treeninggrupid Motion Cage ringtreeningus, personaaltreeningud väikegruppides, tervisliku toidu töötoad, 10 nädalsed väljakutsed, sammuvõistlused jpm.

Meie personaaltreener ja toitumisnõustaja Siim Kelner Eesti Energias loengut andmas.

“Kui läks trumm, siis mingu ka pulgad”

Suvine aeg on tänu meie jahedale kliimale kindlasti aeg, mil inimesed on sotsiaalsemad. Sagedamini käiakse väljas, üksteisel külas ning enamasti hõlmavad kõik need üritused ja koosviibimised ka söömist ning alkoholi. Kui oled tavapäraselt regulaarne treenija, siis suvel võta endale eesmärgiks tasakaal. Neil päevadel, mil töö juures kolleeg pakkus sünnipäeva puhul torti, ole ülejäänud päeva jooksul rohkem aktiivne ning ära jäta trenni vahele. Ning neil päevil, mil valisid õhtuse trenni asemel grilliõhtu sõprade ringis, vaheta veinipokaal marjadega maitsestatud mineraalveest kokteili või naturaalse mahla vastu. Tee järeleandmisi oma toitumises ja treeningus aga jälgi tasakaalu. On tõestatud, et tervisele on kasulikum mõõdukas järeleandmine versus väga range trenni vaheldumine täiesti treeningvabade perioodidega.

Suvi on kindlasti aeg, mil laseme end rohkem vabaks ega jälgi oma rutiini ja harjumusi 100%. Puhkust vajab keha ja ka vaim. Kuid järgmine kord, kui leiad põhjenduse, miks mitte trenni minna, siis mõtle hetkeks, kas see on pelgalt vabandus või tõepoolest põhjus. Aktiivset ning päikeselist suveaega!