Miks valida just jõutreening?
Enamikele inimestele assotsieerub sõnaga “jõutreening” tugevad ning ülemääraselt muskulatuursed kehavormid. Enamasti peetakse jõutreeningut ka meeste pärusmaaks. Paraku tekitab see arusaam ka tihti soovi alahinnata lihastreeningu kasutegureid meie füüsilisele vormile ja tervislikule heaolule.
Tegelikkuses on jõusaalis treenimine üheks parimaks viisiks, kuidas saavutada esteetiline ning toonuses keha. Jõutreening kulutab ka kordades rohkem kaloreid, kui kardio.
Kiirem ainevahetus
Jõutreeninguga on võimalik kontrollida kehakaalu läbi kiirenenud ainevahetuse. Kui sinu eesmärgiks on parandada oma keha koostist ning vähendada rasvaprotsenti, on lihastel selle saavutamisel märkimisväärne roll. Mida suurem on sinu keha lihasmass, seda suurem on ka sinu keha baasainevahetus kaloraaž. Suurenenud lihasmassiga tõuseb energiahulk, mille keha kasutab ära puhkeolekus.
Loomulikult on siinkohal võtmesõnaks ka tervislik ja tasakaalustatud toitumine. Õige toitumine on aluseks iga treeningu ning sportliku eesmärgi saavutamise puhul.
Võimalus muuta oma kehakuju
Jõusaalis treenimine annab võimaluse muuta või täiustada oma kehakuju. Kui sul on loomu poolest näiteks tugevam ülakeha, siis jõutreeninguga on võimalik keha proportsionaalsust muuta. Pöörates oma treeningutes rohkem rõhku alakeha ning tuharalihaste treenimisele loob see visuaalselt võrdsemad proportsioonid.
Mida suurem on treenitava piirkonna lihas, seda enam eristub see visuaalses pildis. Lihastreeninguga saab kujundada ka naiste poolt palju ihaldatud liivakellafiguuri.
Parandab kehahoiakut ning rühti
Lihased on need, mis meid koos skeletiga püsti hoiavad ning tagavad meie liikumisvõime. Jõuharjutused aitavad saavutada ning hoida sirget ja õiget rühti. Treenimisel tuleks tähelepanu pöörata, et mõlemad kehapooled ning vastandlihased saaksid võrdselt koormust. Näiteks lameda kõhu saavutamiseks tuleb treenida nii kõhu- kui ka seljalihaseid. Sünkroonne kõhu- ja seljalihaste treenimine aitab jaotada keha raskuskeset võrdselt ning vältida tekkivaid pingeid, probleeme ning vigastusi seljas.
Sirge ja terve kehahoiaku tagavad ka tugevad siselihased. Keha sisemiste lihaste treenimiseks sobivad väga hästi erinevad funktsionaalsed harjutused raskuste ja treeningvahenditega nagu näiteks topispall, võimlemispall jms. Rühmatreeningutest sobivad siselihaste treenimiseks väga hästi Pilates ja erinevad joogastiilid.
Parandab elukvaliteeti ja hoiab noorena
Vanusenumbri lisandudes on oluline säilitada lihaste massi kehas. Alates 40 eluaastast hakkab inimese lihasmass vähenema, tänu millele langeb põhiainevahetus ning mistõttu tõuseb järk-järguliselt ning soovimatult rasvaprotsent. Lisaks väheneb ka üldine jõud, mis on oluline igapäevaseks toimetulekuks. Jõutreeningu kasutegur väljendub iga inimese puhul, vaatamata eale ning soole.
Annab enesekindlust ja vähendab stressi
Spordi ja liikumise kasulikest mõjudest stressi leevendamisel kirjutasime lähemalt ka oma eelmises blogipostituses. Rahulolu iseendaga on parimaks viisiks saavutada enesekindlus. Püstitatud eesmärgid, nende saavutamine ja iseenda tervisesse investeerimine annab suurenenud heaolu tunde. Mõnda aega jõutreeninguga tegeledes on selle leevendav mõju stressile selgesti tajutav.
Jõutreeningul on meie kehale ja meelele väga mitmeid kasulikke omadusi. Raskuste tõstmist ning nendega treenimist ei tohiks karta keegi. Treening ei muuda kedagi liialt maskuliinseks või lihaseliseks. Vastupidiselt annab see hoopis tugeva füüsise, selge mõistuse ja kauni figuuri.
Kuna jõutreeningute puhul on väga oluline õige sooritustehnika ja harjutuste kombineerimine, siis tuleks sellega algust tehes kindlasti ühendust võtta personaaltreeneriga või liituda grupitreeningutega. Treener aitab koostada just Sulle sobiva personaalse kava ning püstitada reaalsed eesmärgid.