07. July 2021 3 minutit lugeda

Rasvapõletajad – abimees või platseebo

Rasvapõletus ja rasvapõletajad on väga populaarsed teemad ning otsingumootorisse sisestades leiame nende kahe märksõna kohta suurel hulgal informatsiooni, milles orienteerumine võib osutuda keeruliseks.

Minu treeneripraktika on näidanud, et kaalulangetajad ning just eriti naised, uurivad väga sageli võimalikest lisanditest, mis aitaksid neil kiiremini tulemusi saavutada. Kaalulangetus aga toimub väga lihtsal mehhanismil – kaloridefitsiidil. Lihtsamalt sõnastades, tuleb rohkem kulutada, kui sisse süüa. Esimese asjana tasuks kriitilise pilguga üle vaadata oma päevane kaloraaž ning menüü. Pea meeles, et rasvapõletajad võivad olla sinu abilised, ent rasvapõletaja ei langeta sinu eest kaalu ega kompenseeri füüsilist inaktiivsust. Nii et enne, kui asud otsima “õiget” rasvapõletajat, vaata esmalt üle oma toidulaud ning veendu, et sul ei jääks puudu tavalistest vitamiinidest ja mineraalidest, millede defitsiit võib aeglustada sinu ainevahetuslikke protsesse.

JÄTA MEELDE, Rasvapõletajad toimivad ainult koos eesmärgipõhise toitumise ja treeninguga. Rasvapõletaja ei pane keharasva sulama. Esmalt on oluline saada paika oma toitumine ning veenduda, et treeningud on eesmärgipärased ning järjepidevad.

10 Weight Loss Tips That Work If Diets Don't Help Anymore Weight Loss Misconceptions | Northwestern Medicine

Vitamiinide roll rasvapõletusel

Keha normaalseks toimimiseks on vajalik, et organism saaks kätte kõik vitamiinid ja mineraalained. Nende puudusel aeglustuvad keha ainevahetuslikud protsessid. Kvaliteetse kütuse pidev juurdevool puudub ning seetõttu tunneb organism vajadust säilitada olemasolevaid tagavarasid, et vältida olukorda, kus võib tekkida varude täielik ammendumine. Seetõttu ongi oluline hinnata oma igapäevast menüüd, et teha kindlaks, kas varustad oma keha kõige vajalikuga ning toetad seeläbi oma organismi täielikku toimimist.

Toon välja peamised vitamiinid, mineraalid ja rasvapõletajad ning nende soovituslikud kogused, mis aitavad koos tasakaalustatud ja eesmärgipõhise toitumisega tulemusi saavutada.

C-vitamiin

Toiduga kaetav minimaalne päevane ratsioon peaks jääma vahemiku 55-75mg.

Allikad: puu- ja köögiviljad, marjad ning nendest pressitud mahlad. Astelpaju, kibuvits, mustsõstrad, tikrid, maasikad, kiivi, tsirtuselised, paprika, kaalikas, brokkoli, tomat, kapsas, kartul.

Karnitiin

Karnitiini üheks funktsiooniks on rasvade transport rakkude mitokondritesse, kus need energia saamiseks ära kasutatakse aidates seeläbi suurendada treeningaegset rasvapõletust ja vähendades lisaks ka väsimustunnet.

Allikad: Liha ja piimatooted.

Kaltsium

Kaltsiumi tuntakse peamiselt kasutegurina luu mineraaltihedusele, ent sellel on ka mõju meie kehas olevale rasvakoele vähendades rasva

Päevane soovituslik kogus on 800-900 mg

Allikad: piim ja teised piimatooted, kala, tumerohelised taimeosad.

Tsink

Tsink on otseses seoses kilpnäärme tööga, mille nappus viib ainevahetuse aeglustumisele ning seeläbi võib olla kaalulangetus raskendatud.

Päevane keskmine soovitav kogus on 7-9mg.

Allikad: mereannid, liha, täisteratooted, munad, kaunviljad, maks, seemned, idud.

Seleen

Seleenil on samuti mõju kilpnäärme hormoonide tootmisele nagu tsingil.

Seleeni päevane kogus naistele on keskmiselt 40 mg.

Allikad: valgurikkad loomsed toiduained (liha, munad), kala, seened ja täisteratooted.

Rohelise tee ekstrakt

Rohelise tee ekstrakt on enamike rasvapõletajate koostises. EGCG soodustab rasvapõletust, eriti kui seda võtta koos rohelise tee looduslikult esineva kofeiiniga. EGCG pakub palju tervisega seotud eeliseid, sealhulgas vähendatud põletikku, kehakaalu langust ning paremat südame ja aju tervist.

Kofeiin

Kofeiin seob end rasvarakkudega, soodustades seeläbi rasva eemaldumist rakkudest ning takistades nende ladestumist. Ühtlasi aitab see treeningaegset rasvapõletust suurendada. Kofeiin ei pruugi sobida kõigile, sest tugeva ergutina võib see hakata õhtust uinumist segama või tekitada treeningu ajal ebameeldivat enesetunnet.

 

Allpool on välja toodud toidulisandite soovituslikud päevased kogused, et kasutada neid rasvapõletuse tõhustamiseks ent seda lühiajaliseks perioodiks.

Toidulisand – Kogus ning millal tarbida

C-vitamiin – 500 mg koos hommikusöögiga

Karnitiin -1000 mg hommikul, enne treeningut ja õhtul

Seleen – 200 mg hommikusöögiga

Kaltsium – 1000 mg hommikusöögiga

Tsink – 30 mg enne uinumist

Rohelise tee ekstrakt – 500 mg enne hommikusööki, enne trenni ja enne õhtusööki

Kofeiin – 100 mg koos hommikusöögiga ja 1-2 tundi enne trenni

Pea meeles, et sa oled see mida sa sööd ning see, mis sul kehas imendub. Toitumine ning tavatoidust kättesaadavad vitamiinid ja mineraalid peaksid olema prioriteet toetades, seda vajadusel lisanditega. Kaalu kaotamine on otses seoses sellega, kas kulutad päevas rohkem, kui tarbid. Ükski rasvapõletaja, ei aita sul ilma kaloridefitsiidita alla võtta.