15. December 2022 5 minutit lugeda

Pühad või hea vorm?

Kas usud, kui ütleme Sulle, et sa võid süüa šokolaadi ja olla sellegipoolest heas vormis ja oma peegelpildi üle õnnelik? Treeningute ja tulemuste saavutamisel on kõige aluseks järjepidevus ja regulaarsus. Loeb see, millised on Sinu harjumused ja elustiil suures plaanis, sest nii nagu ühe trenniga ei saa vormi, ei nulli ka üks eine kogu saavutatut.

Jõulud ja pühad on kaunis aeg, mida veeta koos oma kõige lähedasematega. Aeg, mil olla tänulik kõige eest, mis Sul on ja mitte keskenduda sellele, mis veel saavutamata on. Ära lase oma unistustel ja eesmärkidel kasvada rahulolematuseks. Keskendudes sellele, mis võiks kõik olla teisiti võtame endalt ära võimaluse nautida juba saavutatut ning keskendume negatiivsuse loomisele. Nii, et võta aega ja lase endal nautida seda hetkelist kaunist rahuaega ning ära stressa. Kui jätad meelde need 4 järgnevat punkti ning rakendad neid oma igapäevaellu, on kindel, et sa võid süüa rahuliku südamega šokolaadi (või nautida jõulupraadi) ja olla heas vormis.

Liikumine

Liikumine, liikumine, liikumine – ei saa me sellest üle, ega ümber. Igapäevane mõõdukas ja regulaarne liikumine on see, mis hoiab meid kaua tervete ja vitaalsena. Kõige rohkem kulub ikka seisev mootor.

Perega koos pühade veetmine ei tähenda seda, et peaks istuma toas. Aga see ei tähenda ka seda, et peaks iga ampsu järel ühe küki tegema. Võtke hoopis koos ette pikemaid jalutuskäike ja nautige kauni lumevaiba alla mattunud loodust, pidage lumesõda, minge suusatama või uisutama ja tehke lumememme ehitamise võistlust. Lisaks aktiivsusele, annavad mõnusad ühistegevused perega või sõpradega jõuluaega häid emotsioone, tekitavad ühtsustunnet ning loovad kauneid mälestusi ja mõnest neist võib kujuneda välja ka tore iga-aastane traditsioon.

Teadliku(ma)d toiduvalikuid

Üks päev toidu nautlemist ei riku kogu progressi ja vaeva. Naudi, ole hetkes ja hiljem unusta see. Kui trumm läks, siis pulgad jäta kindlalt enda kätte. “Kõik või mitte midagi” suhtumine toidu puhul, on just tihti peale see, mis viib soovimatute lisakilodeni. Kui üritad aastaläbi hoida oma toitumisel ja liikumisel silma peal, ei riku pühad Su eesmärke ja saavutatut. Oluline on see, mida sa teed kuude, kvartali ja aasta lõikes. Oluline on see, kuidas jätkad peale pidustusi.

Hoolitse selle eest, et sinu jõululaual oleks palju rohelist ning köögivilju. Maiusta mahlaste mandariinidega, lisaks praele pane ahju ka köögivilju, kata laud värskete köögiviljade vaagnatega, toidu valmistamisel eelista oliiviõli ning eelista näksimise asemel toidukordi. Kui kõht on täisväärtuslikku toitu täis, isutab ka vähem erinevate maiustuste ja käsi ei liigu nii kiirelt siit-sealt laua pealt midagi haarama. Veel üheks suureks komistuskiviks saab tavaliselt enda piiramine ja söömise eest “karistamine”. Ei ole olemas imedieete või nälgimisrituaale, mis nädalaga toimivad, et mahtuda peoks oma lemmik rõivastesse. Samuti ei mõju vaimselt hästi ka toidu üle muretsemine stiilis: “Issand miks ma seda sõin?” või “Miks ma nii palju sõin?” jms tüüpilised kahetsused. Ära tapa ennast järgmisel päeval trenniga või karista oma keha nälgimisega. See rikub ainult Sinu tuju, pühad ning on kiire üheotsapilet toitumishäirete ning keha düsmorfiani.

Puhkamise vältimine ja une alahindamine

Tänapäeva maailma elutempo on nii kiire ja tormiline, et väga tihti unustatakse puhata. Kuid millal seda siis veel teha, kui mitte aasta lõpus ja pühadel? Inimesed leiavad endale pidevalt vabandusi ning takistusi, miks nad ei saa aega maha võtta. Kas kõlab tuttavalt: “Puhkan siis, kui olen selle projektiga valmis saanud”, “Magan hauas”, “Võtan aega iseendale siis, kui lapsed on suured” jne. Parimal juhul kaasneb sellega krooniline väsimus ja stress, halvemal juhul aga läbipõlemine või mõni terviseprobleem. Jah, tegusad inimesed on küll edukad ning saavutavad palju, kuid aeg-ajalt tuleb osata nautida ka puhkamist. Kusjuures näiteks lihasmassi kasvatamisel toimub areng just nimelt siis, kui lihased puhkavad.

Väga palju alahinnatakse ka täisväärtuslikku und ja magamist. Ka “Kella 5 klubi” liikmed magavad. Nad lihtsalt alustavad oma päeva varem, aga ka lõpetavad selle varem. Pane kokku just oma päevarütm ja lähtu sellest. Uni ei ole see, mille arvelt võtta aega tegemata jäänud tööülesannete, koduste toimetuste või hobidega tegelemise jaoks. Sinu keha vajab und, et lõdvestuda, sinu aju vajab und, et rahuneda ning Sinu meel vajab und, et järgmisel päeval taas lennukaid ideid väljatöötada. Oma päeva planeerimisel pea kinni ka unegraafikust.

Puhkamiseks ideaalne koht on veel ka veekeskkond ja spaa. Näiteks infrapunasaun aitab organismist välja viia jääkaineid, parandab lihaste toonust ja on tõhus tselluliidi vähendaja. Mullivannid ja vesi on ideaalne lõdvestumiseks, sest see stimuleerib vereringet ning vähendab lihas- ja närvipingeid. Saunades aktiveerub ainevahetus ja rahuneb närvisüsteem. See kõik tagab Sulle rahulikuma meelelaadi, parema toimetuleku pingeliste olukordadega ja positiivse suhtumise.

Mõõdukus

Kõik võtab kokku mõõdukus ja tasakaal. Ükski äärmus ei ole hea – ei äärmuslik ülepingutamine, ega ka üldse mitte millegi tegemine. Mõõdukuse printsiip kehtib absoluutselt igas valdkonnas. Ei pea sööma tervet torti, et saada rahuldatud oma magusaisu. Ei pea treenima 7 päeva nädalas 2h järjest, et saavutada oma ihaldusväärset vormi. Ei pea keelama endale jõulupraadi ja kaaluma igat oma ampsu, et püsida rajal. Loeb see, mida teed suures plaanis ja igapäevaselt. Kui Sa mõnel päeval tõesti ei jaksa trenni minna, siis lase oma kehal puhata ning järgmisel päeval tööle minnes haara trennikott juba kohe hommikul kaasa. Õpi oma keha kuulama, aga õpi ka aru saama, millal ta tahab lihtsalt laisk olla ja millal ta päriselt vajab trennivaba päeva. Kui sa tõesti tunned mõnel päeval, et täna tahaks selle kohvi kõrvale ka ühte koogilõiku, siis luba seda endale. Tunne sellest mõnu, ole kohal ja selles hetkes, pane telefon käest ning söö nautides, mitte kiirustades. Õpi tajuma oma isusid, aga õpi ka mõistma, et mõiste “aeg-ajalt” ei võrdu iga lõunapaus.

Võta aega, et nautida hetkes olemist, suhtu iseendasse ja oma tervisesse lugupidamisega ning ära unusta suurt pilti. Kaunist ja rahulikku pühadeaega!