Jaan Tiiman – Millise tulemuse annab 10 nädalat treeninguid?
Vahepeal on aeg möödunud linnulennul ja kätte on jõudnud juba kevad. Kes alustasid aasta alguses koos minuga oma 10-nädala väljakutsega, on selle suure tõenäosusega nüüdseks juba suutnud läbida.
Hurraa ja pudel alko-, suhkru- ja värvainetevaba šampat! Loodetavasti jäid kõik osalejad oma treeningtulemustega sama rahule, kui ma ise. Võtan nüüd selle teekonna kokku, et anda edasi mis sai tehtud, mis on veel teha vaja ning miks seda väljakutset ka teistele soovitaksin.
Vaid 10 nädalat, et muuta elu
Nagu me kõik teame, on aja mõiste suhteline ja igaühe jaoks erinev. Esialgu tundub 10 nädalat maru pika ajana, kuid kui keegi lubaks Su elustiili kardinaalselt muuta kõigest kahe ja poole kuuga, siis ei kõlagi see sedavõrd pikana.
10 nädala väljakutse seda ka teeb – see muudab Su elu. Kõlab küll nagu klišee, aga mõte jääb samaks. Asi töötab väga lihtsalt – koos elustiiliga muutuvad mingil hetkel ka Sinu keha refleksid. Pärast teatud aja möödumist tunned ebatervislikku toitu vaadates vastikust ning trenni peale mõeldes hakkab “suu vett jooksma”.
Kindlasti ei tohiks seda 10-nädalast väljakutset võtta kui ühekordset pingutust. Pigem on see hea lühiajaline verstapost ja motivatsioonilaeng, millelt hea edasi liikuda. Näiteks oma järgmiseks sihiks seadsin treenida regulaarselt ja toituda tervislikult järgmised pool aastat. Olen kindel, et sealt edasi enam vanade harjumuste juurde tagasi pöörduda ei tahagi.
Kõike ja korraga pole realistlik
Unistaja nagu ma olen lasin mõtte lendu juba enne väljakutsega alustamist. Olin kindel, et kahe ja poole kuu pärast olen tõusev täht Eesti kulturismimaastikul.
Reaalsuses pole ma kahjuks senini ühtegi reklaampakkumist Kiivikaselt veel üle löönud. Samuti pole ma oma särke õnneks veel suutnud punnis lihastega lõhestada. Olemasolevad riided on pigem ikkagi suureks jäänud.
Siit ka soovitus – hoia oma lühiajalised eesmärgid realistlikutena. Nagu öeldakse, ajab suur tükk suu lõhki. Liialt vinged eesmärgid mõjuvad parimal juhul demotiveerivalt, halvimal juhul hoopis vigastad end.
Sain seda mõneti ka omal nahal kogeda. Alustasin treeningrežiimi suure hurraa ning entusiasmiga, käies esimesel kolmel nädalal lausa 6 või 7 korda nädalas trennis. Sealt edasi sai selgeks, et keha ei suutnud enam taastuda sama kiiresti kui esimestel nädalatel. Oma personaaltreeneri Kadi soovitusel vähendasin üldist koormust ning õnneks paranes kohe ka enesetunne.
Ületreening ei hüüa tulles
Treener Kadi:
“Kui Jaan oma väljakutset alustas, siis aimasin kohe, et tema ootused on väga kõrged. Kuna ma ei tahtnud tema entusiasmi vähendada, siis lasin tal tegutseda, kuid hoidsin samal ajal silma peal.
Nagu paljude alustajate puhul, siis läks ka Jaan oma esimese “Hurraaga” trennis liiga kaugele ja tulemuseks oli täiesti tavaline nähtus – ületreening. Kõlab ju igati loogiliselt, et mida rohkem treenid, seda kiiremini saavutad ka soovitud vormi.
Tegelikkuses see nii ei tööta. Kehal on vaja puhkust, et areneda. Ega ilmaasjata ei öelda, et lihased kasvavad kodus süües ja magades. Õnneks saime selle ilusti kontrolli alla ilma igasuguse vaidluseta. Arvasin küll, et Jaan puksib koormuse vähendamisele rohkem vastu, aga lõpptulemus sai väga ilus!”
Eesmärgid ja nende mõõtmine
Mida on siis 10 nädala jooksul reaalselt võimalik ära teha? Õnneks on oma arengu mõõtmiseks Revalis olemas kõik vajaminevad aparaadid ja protseduurid: kehaanalüüs, koormustest, Fitness test jpm.
Oma eesmärgid seadsin esialgu küllaltki kõrgele:
- kaotada kaalus
- tõsta koormustaluvust
- muuta elustiili
Jaan enne 10 nädala väljakutset
Eesmärkide mõõtmiseks läbisin nii enne kui ka pärast väljakutset koormustesti ja kehaanalüüsi. 10 nädala möödudes olid numbrid paranenud ning kuigi need ei rahuldanud mind täielikult, siis suur samm tervislikuma elustiili suunas sai tehtud.
“Jaani teistkordse koormustesti tulemus oli super! Ehe näide sellest, mida suudab inimene oma kehaga teha selle vähese aja jooksul. Nii lihase-, kui ka südametöö olid tunduvalt paranenud ning minu arvates oli Jaanil ka kõvasti kergem seda testi läbida kui esimesel korral – vastupidavus oli lihtsalt nii palju paremaks läinud!”
Jaan pärast 10 nädala väljakutset
- Kaal enne 83 kg – pärast 77 kg
- Koormustaluvus enne “Rahuldav” – pärast “Hea” (tõus kahe pügala võrra)
- Lihasmass enne ja peale väljakutset – sama
Kõige rohkem tekitas küsimust lihasmassi samaks jäämine. Kuigi number üksi pole mulle otseselt tähtis, arvasin siiski, et muutus on suhteliselt suur. Seda enam, et raskused kõikide harjutuste sooritamisel tõusid oluliselt.
Kadi aga rahustas mind selles osas maha ning selgitas, et kõike korraga ei saagi.
“Kehaanalüüs tõestas seda, mida oli visuaalselt näha juba väljakutse 7. nädalal ehk Jaan oli korralikult kaalust alla võtnud. Tema rasvaprotsent oli kõvasti väiksem kui alguses ning peaaegu kõik parameetrid tema kehas olid paranenud.
Ainukene mõtlemapanev koht oli Jaani jaoks lihasprotsent. Ausalt öeldes olen mina tulemusega väga rahul, sest arvestades, kui palju tegi Jaan intensiivset kardiot rühmatreeningute näol, siis oleksin eeldanud isegi kerget lihasprotsendi vähenemist. Jõusaalis treenimine aga hoidis selle ära ning nüüd, kui oleme plaani paika pannud lihasmassi tõstmiseks, jääb üle vaid oodata, millal Jaan selle reklaampakkumise saab!”
Parem tervis ja suurem võimekus
Võin öelda, et olen tulemustega rahul ning mis peamine – muutsin selle väljakutsega oma elustiili ning parandasin oluliselt tervist. Tunnen nüüd oma keha ja selle iseärasusi paremini ning oskan hinnata enda võimekust. Kindlasti võlgnen selles osas suure tänu ka oma nõustajale-treenerile, kelleta oleksin ilmselt väljakutsele punkti pannud enne kümne nädala möödumist.
“Kokkuvõtteks kiidaksin Jaani – ta on suurepärane õpilane, kes kuulab sõna, usub seda, mida treener talle soovitab ning pingutab ise selle kõige juures maksimaalselt. Ühtegi trenni ta vahele ei jäta ning iga kord, kui teda spordiklubis näen, on tal naeratus näol ja silmis seesama „Ma suudan!“ pilk. Kui ta samamoodi jätkab, siis võime temast veel palju kuulda.”