23. January 2018 4 minutit lugeda

Jaan Tiiman – esimene nädal seljatatud

Esimene treeningnädal on möödas ning aeg esimesed emotsioonid kirja panna. Selle nädala peamiseks eesmärgiks oli saada sisse korralik treeningrütm ja -rutiin, et järgmised 10 nädalat endast maksimum anda.

Söö rohkem!

Tasakaalustatud toitumine, nagu kõik kindlasti juba teavad, on tervislike eluviiside kindel alustala. Minu jaoks on tervislik toitumine alati tähendanud “väiksemaid koguseid”, “vähem rasva” ja “unusta kõik hea!”. Seda suurem oli üllatus, kui Kadi minu menüüd nähes naeris: “Söö rohkem!”.

Lisaks liiga väikestele toidukogustele sõin ka valesid asju ning kaugeltki liiga vähe valku. Nimelt viimast peaksin ma tarbima päevas 120-140g. Esimese mõttena arvasin, et nüüd hakkan küll 24h päevas ainult kana ja muna sööma.

Kadi:

“Kõigepealt tõstsime Jaani toidukoguseid ja seda suuresti valgu arvelt, sest varem tarbis ta seda minimaalselt. Nüüd on kõik makrotoitained (valgud, süsivesikud ja rasvad) paigas ning loodetavasti tulevad ka tulemused kiiremini.”

Kadi toitumissoovitused:

  • Söö kindlasti hommikusööki. Ideaalis võiks see olla piimaga tehtud puder ja paar muna.
  • Lõunaks eelista aeglaselt imenduvaid süsivesikuid nagu riis ja kartul koos loomse valguallikaga (näiteks kana või kala) ja piisavalt juurvilju.
  • Õhtusööki ei tohi kindlasti vahele jätta, ka juhul, kui see lükkub treeningu tõttu “hilisele” kellaajale.
  • Päeva viimase toidukorrana võiks eelistada mõnda valgurikast piimatoodet.

Süda tugev nagu härjal

Veel enne, kui sain Kadilt loa alustada treeningutega, pidin sooritama koormustesti. Aega võttis see 15 minutit ning võtsin seda kui soojendust enne jõutreeningut.

Koormustesti tegemiseks pidin astuma taaskord kaalule, mis minu üllatuseks oli veidi tõusnud. Tegelikkuses pidi see aga olema täiesti okei, sest korraliku toitumise ja jõutreeningutega on alguses väike kaalutõus normaalne. Peale šokiteraapiat kaalunumbriga, ootas mind velotrenažöör koos pulsianduriga.

Test ise oli väga lihtne – vänta nii kaua kui jaksad. Peaasi, et pöörded püsivad 60-70 rpm vahel. Samal ajal jälgis Kadi arvuti ekraanilt pulsiandurist tulevaid andmeid ja korrigeeris väntamiskiirust.

Väntamine muutus iga minutiga raskemaks, kuni pulss tõusis üle lubatud piiri ja läbi see test oligi. Selle tulemusena oskas Kadi kohe ka öelda, mis trennid ja pulsisagedused mulle sobivad.

Kadi:

“Koormustesti võiksid sooritada kõik inimesed, kes regulaarselt treenivad. Eriti oluline on see algajatele treenijatele, kes ei ole teadlikud oma füüsilistest võimetest ja võivad seeläbi liiga intensiivselt alustada. Testi tulemus näitab selgelt kui palju ja millisel pulsisagedusel peaks inimene treenima. See tagab kiirema arengu ja tulemused ning aitab vältida vigastusi.

Jaani test näitas, et oma aeroobse vastupidavusega kaldub ta pigem hea poole. Nii südame kui ka lihaste töö väärib igati kiitust ning on näha, et korralik põhi on alla ehitatud. Tänu sellele on tal küll lubatud enamus trennides käia, aga peab hetkel veel vältima maksimaalse pulsiga treenimist.”

Personaaltreening kui oma võimekuse testimine

Personaaltreeningutega alustades vaatas Kadi kõigepealt üle mu senised harjutused ning tegi neisse karmid aga loogilised korrektuurid. Nimelt olin teinud osasid harjutusi vales järjekorras, alustades kõigepealt väiksematest lihasgruppidest ja liikudes siis edasi suurtematele.

Treeningkava paigas, oli aeg oma mugavustsoonist välja tulla. Kui sa harjutust tehes tunned, et nüüd on käes piir ja rohkem ei tule siit midagi, siis suudab personaaltreener sinust ikka veel kolm kordust välja võluda. Kindlasti on treening koos treeneriga väsitavam ja raskem, kuid kindlasti seda väärt!

Kadi:
“Personaaltrennis oli Jaan nagu eeskujulik õpilane – kannatas kõik raskused ja väljakutsed ära ning lõpetas võidukalt! Pildimaterjal räägib küll enda eest, aga siiski on mainimisväärt, et sellist pingutamist ei näe iga päev. Trenni käigus lisasime kavasse mõned uued harjutused ja viisime vanad uuele tasemele. Tahaksin loota, et ka Jaan ise üllatus natukene oma võimetes :)”

Rühmvõimlemine – Striding + TRX

Esimeseks rühmatrenniks soovitas Kadi mulle Striding+TRX’i, mis pidi ära katma nii kardio- kui ka lihastreeningu vajadused.

Treening algab kaldega käimislindil erinevate kardioharjutustega. Lindil liikumine toimub ainult toore kondimootoriga, seega annab juba ainuüksi see korraliku koormuse. Sellele järgnevad jõuharjutused TRX rihmadega.

Eelnevalt ei olnud ma sellisest treeningvahendist kuulnud, seega üllatas mind harjutuste variatsioon ning koormus, mille annab saavutada kõigest kahe laest rippuva köiega. Tempo ning kaldenurga valid harjutuste sooritamisel ise.

Ma ei oleks kunagi arvanud, et rühmatreening võib olla nii mitmekülgne ja väljakutsuv. Kuna see oli minu elu esimene rühmatrenn, siis olid emotsioonid pärast seda mõnusalt laes. Tõenäoliselt piisaks ka ainult Striding + TRX’st, et ennast väga heasse vormi saada.

Mida toob uus nädal?

Esimese nädala saavutused annavad tunda ning kogu keha tuikab mõnusalt. Avastan endas iga päev üha uusi lihaseid, millede olemasolust mul varem aimdustki polnud. Kuid nagu ütleb ka üks populaarne fitness-tsitaat, siis “No pain, no gain!”.

Tuleval nädalal on minu plaanis mitu korralikku jõutreeningut Kadi koostatud kava järgi, üks Fitness jooga ja saalitäis joogapükse, üks Striding + TRX tund ning korralik kogus head sööki koos heaolutundega! Uued emotsioonid ja muljed juba järgmises postituses.