6 harjumust mida uuel trennihooajal muuta
Meil kõigil on teatud tegevusi, millede tegemisse me niivõrd ei süvene ning mida teeme justkui autopiloodil olles. Selliseid tegevusi nimetataksegi harjumusteks. Samasugune igapäevane tegevus nagu näiteks hammaste pesu, peaks olema ka trennis käimine. Harjumustele taandub meie elustiil, igapäevased valikud ning tervis. Neid on küll raske muuta, kuid teatud harjumustest loobumine võib tuua igapäevaellu väga suurt lisaväärtust. Millised on need 6 harjumust, mille muutmist võiksid alustada nüüd, täna ja kohe praegu?
Ebarealistlike eesmärkide püstitamine
Loomulikult annab mingi kindla sihi poole pürgimine indu ja jaksu juurde, kuid seatud eesmärk peaks siiski olema ka reaalselt saavutatav. Ära võta endale eesmärgiks olla kuu aja pärast 10 kilo kergem. See on küll saavutatav, kuid ei ole jätkusuutlik ega ka tervislik. Selle asemel sea endale väiksemad n-ö vaheetapid. Näiteks liikuda kuu aega järjest iga päev 5 km ja käia 3-4 korda nädalas spordikubis mõnes rühmatrennis. Peale kuut aega mõõda oma vahepealset arengut ning sellest lähtuvalt mõtle läbi, milline oleks realistlik kaalulangus iga kuu lähtudes just Sinu kehast ja elustiilist. Sellised läbimõeldud eesmärgid mitte ainult ei vii sihile, aga lasevad nautida ka protsessi. Treenimine on mõnus, ega tohiks kindlasti olla “karistus” või miski, mis tuleb lihtsalt “ära teha”.
Pidev näksimine
Söö korralikke tasakaalustatud ja täisväärtuslikke eineid. Nii püsib kõht kauem täis ning tekib vähem isusid. Pidev toidukordade vahel näksimine on pahatihti üks peamiseid kehakaalu mõjutajaid. “Võtan ainult ühe ampsu”, “Kohvi kõrvale ju ikka väike küpsis”, “Ah, mis see paar viinamarja ikka teeb” jms vabandused on need, mis päeva lõikes teevad kokku päris mitusada üleliigset kalorit. Tegelikkuses muidugi see üks küpsis või paar viinamarja kellelegi ju liiga ei tee, kuid pidev näksimine aga küll.
Jälgi, et Sinu igapäevane toit oleks piisavalt mitmekülgne ning tasakaalustatud. Teadlikult toitudes on täiesti võimalik see paar kompveki või tükk šokolaadi oma päevasesse kaloraaži ära mahutada. Tuleb lihtsalt teha õigeid valikuid. Seda kuidas panna paika oma personaalne päevane kaloraaž ning kuidas toituda oma eesmärkidele vastavalt, juhendab täpsemalt näiteks meie persoaaltreener Liina Laur oma loengutes ja tervisliku toitumise töötubades.
Ühekülgne treenimine
Oled harjunud käima nädalast-nädalasse kindlates treeningutes? Proovi ja katseta uusi treeningstiile – need toovad igapäevasesse treeningrütmi vaheldusrikkust ning mitmekülgsust. Kui treenid kogu aeg samade raskustega või külastad ainult samu rühmatrenne, siis ei saa toimuda ka (märkimisväärset) arengut. Inimkeha on väga tark ning on võimeline harjuma ja kohanema peaaegu kõigega. Seetõttu tuleb aeg-ajalt oma keha veidi šokeerida või astuda oma mugavustsoonist välja, et näha jälle tulemusi. Proovides uusi põnevaid treeninguid nagu näiteks RevalHEX või RevalCardio saad vähemalt uue kogemuse võrra rikkamaks ja mine sa tea – leiad võib-olla ka uue lemmiktrenni. Surfa tunniplaanis ja julge proovida uusi trenne.
Vabanduste otsimine
Nagu öeldakse, siis “Loll on see, kes vabandust ei leia”. Ja neid on maailmas oi kui palju. Selleks, et olla aktiivne ja liikuv ei ole Sul vaja ei 26 tundi ööpäevas, uusi trenniriideid, olla “paremas” vormis või kaaluda x kilogrammi. Vaja on ainult tahtejõudu ning pealehakkamist. Võiksime ju tuua välja neid teada-tuntud tõdesid, et “Üks tunnine trenn on kõigest 4% Sinu päevast” või “Kõige raskem samm on alati esimene”, kuid tegelikult taandub kõik siiski valikutele ja suhtumisele. Võta vastu otsus omaenda tervise heaks ning püüa leida piisavalt hea vabandus, et oma tervisest mitte hoolida. Tervist ei saa osta raha eest ega vahetada sõbraga – see on väärtus mida peame hoidma.
Puhkamise vältimine
Tänapäeva maailma elutempo on nii kiire ja tormiline, et väga tihti unustatakse puhata. Parimal juhul kaasneb sellega lihtsalt krooniline väsimus, halvemal juhul aga läbipõlemine või mõni tervisehäda. Tegusad inimesed on küll edukad ning saavutavad palju, kuid aeg-ajalt tuleb osata nautida ka puhkamist. Sama printsiip kehtib ka treeningute puhul. Ning kusjuures oma kehakoostise muutmisel või näiteks lihasmassi kasvatamisel, on puhkus just nimelt see aeg, mil toimub areng.
Võta endale aega, et aeg-ajalt mõnuleda mullivannis või saunades. Näiteks infrapunasaun aitab organismist välja viia jääkaineid, parandab lihaste toonust ja on tõhus tselluliidi vähendaja. Veekeskkond on ideaalne lõdvestumiseks, sest see stimuleerib vereringet ning vähendab lihas- ja närvipingeid. Sinu keha ja vaim tänavad Sind.
Enda teistega võrdlemine
Mentori või eeskuju leidmine näiteks mõne kaastreenija näol on ju väga motiveeriv, kuid ära võrdle oma tulemusi tema omadega. Meie kõikide kehad ja organismid on niivõrd erinevad, et kellegi teise treening- või toitumiskava järgimine ei pruugi tuua Sulle samu tulemusi või üldse kohanduda Sinu elustiiliga. Just seetõttu peaks Sinu ainsaks “konkurendiks” olema Sina ise.
Püüa olla parem ainult sellest inimesest, kes olid eile ning pingutada rohkem ainult lähtudes oma enda viimasest trennist. Progressi jälgimiseks tee näiteks kehaanalüüs või liitu väikegrupi personaaltreeningutega, kus treener jälgib Sinu protsessi ja kohandab kava vastavalt. Pea meeles, et teed seda ainult oma enda tervise heaks.
Uus trennihooaeg on juba alanud ning nüüd on õige aeg muuta oma harjumusi ning elustiili. Muutused on kiired tulema, kui teed neile ruumi. Ära jää kinni tegevustesse või valikutesse, mis Sind edasi ei vii lihtsalt seetõttu, et oled niimoodi harjunud. Võta vastu otsus ning muuda oma elustiili juba täna.