Kuidas taastada treeningrütm peale suvepuhkust?
Suvi läbi ja aeg pöörduda tagasi igapäevase elurütmi juurde. Kes võtab taas ette koolitee, kes naaseb kontorilaua taha, kes pöördub tagasi argise pereelu juurde jne. Ilmad muutuvad samuti järjest jahedamateks ning kogu tegevus kolib tubasemaks. Ilus soe ja päikeseline suvi meelitas kindlasti ka Sind treeningsaalist rohkem välja. Ja mis siin salata, ka head toitu ja klaasikest veini sai nauditud rohkem, kui ühel õhtul nädalas.
Vahepeal on meelest läinud harjumus enne või peale tööpäeva treeningsaalist läbi hüpata ning keha “kallistavad” püksid on võrreldes suviste riietega kuidagi eriliselt ebamugavateks muutunud. Puhkust jäävad meenutama mõnusad emotsioonid ning elamused, kuid on aeg pöörduda tagasi igapäeva elurütmi ja treeningute lainele.
Proovi erinevaid treeningstiile
Rühma- ja grupitreeningute valik on sedavõrd kirju ja mitmekülgne, et plaanist leiab endale sobiva igaüks. Kui Sinu eesmärgiks on tõsta lihastoonust ning saada tugev füüsis, siis tee algust näiteks maailmas kõrgelt hinnatud ja tunnustatud Les Mills Bodypump treeningutega või proovi funktsionaalset ja põnevat TRX või Shapingu treeningut. Järgmiseks esita endale väljakutse ja pane end proovile Grit Strength või BodyCombat treeningus.
Äkki on Sinu kireks hoopis keha-meele või jooga treeningud? Rahuliku muusika saatel sooritatavad staatilised hoidmised ja voogavad liikumised ei paku koormust mitte ainult Sinu füüsisele, vaid ka vaimule. Vabasta oma keha ja mõttemaailm pingetest ning õpi nautima aega iseenda seltsis. Pilates, Streching, BodyBalance ja Fitness jooga just seda Sulle õpetavad.
Kui aga Sinu keha ja hing naudivad kardiotreeninguid, siis hüppa ratta selga ja spinni end parimasse vormi. Koordinatsiooni ja rütmitaju saad treenida Step/Butlift või Grit Cardio trennides. Erinevad põnevad treeningvahendid ning harjutused pakuvad vaheldust ja head koormust. Sa ei kujuta ettegi kui kifte harjutusi saab sooritada kummist poolpallil ehk bosul või kondimootoriga töötaval Striding käimislindil. Kardiotreeningud on teatavasti ka parimad rasvapõletuseks ja kaalu alandamiseks. Seega, kui nautisid suvel head ja paremat ning vööl tuleb auke järgi lasta, siis annavad just kardiotreeningud Sinu treeningrütmi taastamisele energilise alguse.
Püüa isiklikke rekordeid
Treenimine ja eesmärgid on alati individuaalsed ning see on kindlasti koht, kus ei tasu end võrrelda sõbra või trennikaaslasega. Kui oled kaotanud oma motivatsiooni ja tundub, et kõik ülejäänud inimesed, keda saalis näed saavutavad Sinust rohkem, paremini ja kiiremini, siis muuda oma vaatenurka. Võta kasutusele treeningpäevik või lae alla mõni mobiilirakendus, et märkida üles igas treeningus tehtavad harjutused, kordused ja raskused. Näiteks, kui täna suudad kükkida 30-ne kiloga, siis sea endale eesmärgiks saada kätte korraliku tehnikaga vähemalt 6 kordust 40 kg kangiga. Tõsta järk-järgult raskusi ning varsti on Sinu uueks eesmärgiks juba 50 kg! Lähtu vaid iseendast ning jälgi oma arengut ning seda, kuidas muutud tugevamaks iga treeninguga.
Korraliku varustusega jõusaalis treenimine ei ole sugugi igav. Erinevad treeningvahendid, masinad, raskused ja variatsioonid pakuvad vaheldusrikkust ning uudsust igal treeningul. Maailma populaarseimates välijõusaalides ning crossfit treeningutes kasutatavad veoautorehvid või treeningpuurid ehk Motion Cage seadmed pakuvad põnevust ning väljakutsuvaid harjutusi. Kui Sul endal inspiratsiooni või ideid napib, siis küsi nõu oma personaal- või tugitreenerilt.
Võta sihiks aastavahetus või jõulupidu
Nüüd, kui suvi on möödas ning läheneb kampsunite ja pikemate riiete kandmise hooaeg on lihtne leida vabandusi miks nö “vormist väljas” olla. Sea endale aga sihiks särada aasta lõpus, olgu selleks siis firma jõulupidu, suur aastalõpu üritus parimate sõprade ja tuttavate seltsis või hoopis talvine puhkusereis palmide alla. Suurem eesmärk võiks loomulikult olla püsida heas vormis terve aasta ringselt, kuid kui oled veidi teelt kõrvale kandunud, siis mõjub ajaline eesmärk tihtipeale motiveerivamalt.
Mõõda oma füüsilist vormi ja võimekust
Selleks, et teada millises punktis Sa täna täpselt asud, võta ühendust spetsialistiga ja tee kehaanalüüs. Selle tulemusena saad teada oma keha täpse koostise, vajadused ja nõuanded edaspidiseks. Iga inimese organismi vajadused ja talitus on erinev. Seetõttu on oluline teada oma keha täpset energiavajadust ja koos personaalse nõustamisega paika pandud juhiseid edaspidiseks.
Enne veel, kui alustad oma uue treeninghooajaga, lase hinnata ka oma füüsilist võimekust Fitness testiga. See on oluline, et vältida vigastusi ning ületreenitust. Liikumine ja tervislik eluviis peavad olema eelkõige nauditavad. Hetkest, mil tunned, et see kõik on Sulle pigem koormaks, kui rahuldust pakkuvaks tegevuseks, jätad pooleni ja loobud. Ja mõelda vaid, kui kolme kuu pärast oma tulemusi uuesti mõõtes näed hüppelist arengut ning edasiminekut! Alusta targalt.
Leia treeningkaaslane
Iga uus algus on raske ja jagatud koorem poole kergem. Kui üksi trenni tegemine tundub igav või alustamine hirmus, siis kutsu sõber endaga trenni kaasa. Kindlasti soovib ka tema peale suvepuhkust taas oma argirütmi pisut vaheldust tuua. Igapäevane elurütm kodu-töö-kodu võib muutuda väga üksluiseks ja muserdavaks. Kui aga mahutada sinna vahele üks virgastav trenn koos hea sõbra või oma kaaslasega, siis muutub päev kohe elavamaks ja saab uue ilme. Iga päev valige uus treening, mida proovida, nii ei teki kunagi rutiini. Liikumisest saab meeldiv harjumuspärane tegevus.
Võta personaaltreener
Kui ainuüksi mõte jõusaalist või trennist ajab segadusse ja tekitab küsimärke, siis pole parimat lahendust, kui võtta personaaltreener. Lähtudes Sinu individuaalsetest vajadustest pannakse paika läbimõeldud kavad, mis toetavad Sinu eesmärke. Treener on Sinu tugiisik ja nõustaja, kes mitte ainult ei ütle millises trennis peaksid käima ja mida süüa võiksid, vaid pakub Sulle ka igakülgset tuge ja toetust. Hantel või kang, mis varem tundus võimatult raske, on koos motiveeriva personaaltreeneriga kordades kergem. Treener ei lase tekkida rutiinil ja igavusel harjutuste puhul ning jälgib Sinu tehnikat. Seega on treenimine mitte ainult tulemusi toov, rahulolu pakkuv, vaid ka turvaline.
Veelgi enam, naudi personaaltreeneri lähenemist ja leia ka uusi mõttekaaslasi ning sõpru kogu eluks väikegrupi personaaltreeningutes. Lähenemine ja individuaalsus on sama, mis eratreeneri puhul, kuid lisaks saad veel ka toetavad treeningkaaslased, ühistreeningud ja -üritused, erinevad harivad loengud ning koolitused.
Ära unusta vee lõõgastavat toimet
Suvi on küll selleks korraks läbi saanud, kuid see ei tähenda veel, et peaksid loobuma veetreeningutest ja ujumisest. Vastupidi – vesi annab immuunsusele suurepärase tõuke, mida läheneval viiruste ja haiguste hooajal vajame enim. Lisaks vee virgastavale mõjule on see ka suurepäraseks lõõgastajaks peale treeninguid. Erinevad saunad, vesimassaaž, mullivann ning karastav välibassein lõõgastavad lihaseid peale pingutust ning aitavad lõdvestada kehas tekkinud pingeid.
Puhasta oma organismi toksiinidest infrapunasaunas, naudi vaikust ja korrasta mõtteid aurusaunas või rüüpa mullivannis kosutavat proteiinikokteili või smuutit. Mõõdukalt kuum saunatemperatuur ja õiged harjutused aitavad Sinu organismil puhastuda ning lõõgastuda. Kuni 55 kraadises soojas ruumis on liigeste ja lihaste liikuvus ning venivus kordades parem, kui treeningsaalis. Just selline tund on sauna jooga, kus 30-ne minutilise treeningu jooksul saad võtta aja iseendale koos mõnusa koormusega.
Tervislik eluviis ja liikumine on palju enamat, kui lihtsalt treening. Tuleb vaid valida selleks õige spordiklubi, mis toetaks kõiki Sinu vajadusi ning elustiili. Hea füüsiline vorm ei ole saavutatav vaid läbi range režiimi ja piirangutega. Kõige alus on regulaarne liikumine ja positiivne suhtumine, sest õnnelik ja rahulolev organism on alati kõige kaunim!